Diyet

Kilo aldıran içecekler

631views

Havalar ısınınca sık sık susarız ve bolca sıvı tüketiriz. Ama Tüm sıvılar vücudumuza eşit derecede faydalı değildir. Bazıları yüksek miktarda kalori içerir; bazıları da başka nedenlerle ve başka şekillerde sağlığımızı tehlikeye atar. Sağlığa faydası olmayan ve kilo aldıran içeceklerin hangileri olduğunu bilip onlardan uzak durarak daha sağlıklı bir yaz mevsimi geçirebilirsiniz.

 

Renkli içecekler

İçecekleri satın almadan önce iyice incelemenizde fayda var. Bazı içecekler meyve suyundan yapılır ya da büyük oranda meyve suyu içerir. Bazılarıysa sadece aroma, renklendirici ve şeker içerir. Bu tür içeceklerin hiçbir besleyiciliği yoktur. İçlerinde yalnızca şeker, su ve aroma vardır. Yani sizi tok tutmaz, aksine kan şekerinizde dalgalanmaya neden olarak daha acıkmanıza neden olur ve vücudunuzun ihtiyacı olan hiçbir faydalı besini içermezler. Satın aldığınız meyveli içeceklerin ambalajlarında; “meyve oranı en %50’dir” gibi, ürünün içinde meyve de kullanıldığını belirten ifadeleri arayın.

Kremalı içecekler

Yaygın olarak hazır kahve mağazalarında satılan kremalı kahve ürünlerinde de oldukça fazla miktarda kalori vardır. Bu tür süslemeler ve kremalar hazırlanırken yüksek oranda yağ ve şeker kullanılır. Bu yüzden kalorileri bu kadar yüksektir. Bunları tüketirken bu yüksek kalorileri de hesaba atmayı unutmayın.

Diyet içecekler

Diyet içeceklerin kalorisinin düşük olduğu doğrudur; ama bunlar vücudun su içtiğini sanmasına neden olur. Oysaki suyun yerini tutmazlar. Vücudunuzu su içtiğinize ikna ettikleri için de asıl ihtiyacınız olan suyu içmenize engel olabilirler. Bu yüzden diyet içecekler konusunda da dikkatli olmanızda ve bunların tüketimini sınırlandırmanızda fayda var.

Meyveli “smoothie”ler

Meyveler vücudumuza faydalıdır; ama meyveleri tüketmenin en sağlıklı yolu onları taze olarak yemektir. Böylece içlerindeki tüm besinleri ve lifi almış olursunuz. Oysaki “smoothie”lerin içinde meyve suyunun yanında, şeker gibi katkı malzemeleri de bulunur ki bunlar da boş kaloridir. Yazın günde birkaç tane meyveli smotthie içerek serinlemeyi düşünüyorsanız bunların içinde bulunan yüksek miktarda kaloriyi de hesaba katıp tüketimini sınırlandırmanızda fayda var.