Spor

Kişiye Özel Egzersiz : Kinesis

639views

egzersiz-resizedKişiye özel egzersiz türü olan kinesis, tüm dünyada oldukça popüler. Doğru duruş ve nefes teknikleriyle, kişinin anatomik yapısına uygun bir şekilde yapılan kinesis ile duruş bozuklukları ve kilo sorunlarının ortadan kaldırılabildiği iddia ediliyor.

Son yıllarda, özellikle Avrupa ve ABD’de obezite oranının artmasıyla birlikte, vücudu forma sokan yeni spor ve egzersiz türleri de ortaya çıkmaya başladı. Spor bilimciler tarafından birçok spor dalını incelenerek ve insanların günlük hayatta yaptığı hareketler gözlenerek yaratılan bu egzersiz türleri, spor yapmayı kolaylaştırıyor. Özellikle pilates’in son birkaç yıldır popüler hale gelmesi de bu tarz hareketli egzersiz türlerinin ortaya çıkmasında etkili oluyor. Son zamanlarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlayan bu egzersizlerden biri de kinesis.

Hareket Bilimine Uygun

Eski Yunancada hareket anlamına gelen kinesis, hareketli biçimde yapılan egzersiz anlamına geliyor. Spor bilimcilerin, insanların anatomik yapısına ve hareket bilimine uygun egzersizler ararken buldukları bir spor türü olan kinesis doğru duruş, nefes teknikleri ve kişiye uygun egzersizlerin verilmesi temeline dayanıyor. Kinesis duvarı adında bir duvardan ve dört farklı açıda çalışan bir mekanizmadan oluşan bu sistemde alfa, beta, gamma ve delta olarak adlandırılan kablolar aracılığıyla kinesis duvarına bağlı bir şekilde hareketli egzersizler yapılıyor. Kinesis’te kaslar ve eklemler en üst seviyede kullanılıyor, bu sayede de zihin ve beden ilişkisi kuruluyor.

Evde de Yapmak Mümkün

Kinesis’in esneklik, kuvvet, denge gibi hareketi sağlayan üç temel unsuru beraber çalıştıran dünyadaki tek egzersiz türü olduğunu söyleyen Mayadrom Sports Center Kinesis Eğitmeni Özer Canlı, “Gelen kişilere postüral bir analiz yapıldıktan sonra, o kişinin durumuna göre binin üzerinde değişik egzersiz ve çok farklı antrenman sistemleriyle çalıştırıyoruz. Bu, gelen kişinin alt yapısına, kişisel özelliklerine ve amacına göre şekilleniyor. Kinesis, spor salonlarında yapılabildiği gibi, bir lastik kullanılarak veya kendi vücut ağırlığınızla evde de uygulanabiliyor.” diyor.

Hareketli egzersiz türlerinin hayatımıza girmesinin ardından tanıştığımız kinesisle, vücudun tamamı çalıştırılabiliyor. Kinesis, bu yönüyle kişiye özel bir egzersiz türü olarak da nitelendiriliyor. Analizler sonucunda kişilerin rahatsızlıklarının belirlenerek bunları kinesis yoluyla gidermeye uğraştıklarını anlatan Canlı şunları söylüyor: “Örneğin kişinin esnekliği zayıfsa esnemeye, kilo problemi varsa kilo vermeye, kuvvet kazanması gerekiyorsa kuvvete veya postüral, omurgayla ilgili bir problemi varsa buna yönelik izlenecek antrenmanla bir program yapılır. Çünkü kinesisin amacı kişinin günlük hayatta yaptığı hareketleri daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapmasını sağlayarak hayat kalitesini artırmaktır.”

Sharon Stone ve Madonna da Yapıyor

Önümüzdeki yıllarda, adını daha sık duyacağımız bir egzersiz türü olan kinesis, insanın kendini özel hissettiği, dış dünyayla bağlantılarının koptuğu ve kendisine vakit ayırıp kısa sürede en iyi sonuçları alabileceği bir egzersiz olarak nitelendiriliyor. Dünyada 2000’li yılların başında ortaya çıkan Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu’da birçok kişi tarafından yapılmaya başlanan kinesis’in, spor salonlarının yanı sıra, bir de “home model” denilen ev modeli de bulunuyor. Öyle ki Avrupa’da birçok kişinin evinde hatta yatak odasında küçük kinesis stüdyoları bile bulunuyor. Kinesis’i 7’den 70’e her yaştan insanın yapabileceğini söyleyen Coliseum Fitness Koordinatörü Mustafa Savaşan, kinesis’in bir devrim niteliğinde olduğunu belirtiyor ve bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Kinesis bir devrim, çünkü tüm eklemleri doğal açılarıyla hareket ettirerek bir saatte yakabileceğiniz kalorinin yüzde 30 daha fazlasını yakabilirsiniz. Bu nedenle kısa sürede iyi sonuçlar elde etmek isteyen herkes kinesisi yapabilir.”

Kinesisi sanat, spor ve iş dünyasından birçok kişi yapıyor. Dünyada Madonna, Sharon Stone, Hugh Grant gibi ünlü isimlerin yanı sıra İtalya ve İngiltere’de Milan, Juventus ve Liverpool gibi ünlü spor kulüplerinde oynayan futbolcular da kinesis’i tercih ediyor.