Spor

Koşu bandıyla hızlı kilo verme yöntemleri

640views

Koşu söz konusu olduğunda profesyonel ve uzmanların çoğu açık alanda koşmanın daha faydalı olduğu konusunda hemfikir olsa da kimse koşu bandında koşmanın da kendine göre avantajları olduğunu inkâr etmiyor. Kontrollü ve güvenli bir ortamda spor yapmak; hız ve eğim gibi değişkenleri denetleyebilmek de bunlardan biri. Bu avantajları daha hızlı kilo vermek için kullanmak da mümkün elbette. Koşu bandıyla daha hızlı kilo verme yöntemlerini öğrenin ve en kısa zamanda en verimli şekilde egzersiz yaparak hedefinize ulaşın.

 

 

Hızı arttırın

Kolay zayıflamak için yapılabileceklerden biri de koşu hızınızı arttırmaktır. Eğimi olabildiğince azaltıp koşu hızınızı arttırın. Böylece aynı süre içinde daha uzun mesafe koşabilir ve daha çok kalori ve yağ yakarak daha hızlı zayıflayabilirsiniz. Hızı arttırmak aynı zamanda çeşitli hormonların da salgılanmasını tetikler; böylece vücudun yağ yakma eğilimi artarken yağ depolama eğilimi de azalır.

Eğimi arttırın

Belli hızların üzerinde koşmakta zorlanıyorsanız, eğimi arttırmak da koşu bandında daha hızlı zayıflamanıza yardımcı olabilir. Aynı hızda koşsanız bile, yokuş çıkarmış gibi, eğimi arttırdığınızda nabzınız daha yüksek seviyelere çıkacaktır. Bu şekilde egzersiz yapmak, bacak kaslarınızı güçlendirip kas kütlenizi arttıracağı gibi, çok yüksek hızlarda koşmanın taşıdığı riskleri taşımaz. Belli hızların üzerinde koşabilmek çok ciddi bir odaklanma ve beceri ister. Hız yerine eğimi arttırarak benzer şekilde yüksek verim alabilirsiniz.

Hızda dalgalanma yaratın

Hızı bir yükseltip bir düşürmek de nabzınızın yüksek seviyelere çıkmasında ve daha kısa zamanda daha fazla kalori yakmakta etkilidir. Böylece vücudunuzun o hıza alışmanızı önlemiş olursunuz. Burada aklınızda tutmanız gereken; yüksek hızınızın gerçekten yüksek olması gerektiğidir. Sakatlanma riskine girmeden çıkabileceğini en yüksek hızlara çıkın 30-40 saniye kadar bu hızda koşun ve ardından 1-2 dakika kadar hafif tempo koşun. Bu döngüyü 5-6 kez tekrarladıktan sonra egzersizinizi bitirin.

Karışık antrenman

Eğim ve yüksek hızın birlikte kullanıldığı bir antrenman da hem sıkılmanızı önler hem de kondisyonunuzu arttırmaya yardımcı olur. Bu tür antrenman yaparken tek bir değişkene bağlı kalmanız gerekmez. Bir süre hızınızı arttırabilir, ardından hızı düşürüp eğimi arttırabilir, belli bir süre koştuktan sonra ikisini de azaltıp dinlenebilir ve bu şekilde döngülerle egzersizinizi devam ettirebilirsiniz.

Verdiğimiz bu yöntemlerin birine bağlı kalma zorunda değilsiniz. Bir gün bir yöntemi uygulayıp diğer gün bir diğer yöntemi uygularsanız eğersizleriniz çok daha eğlenceli ve etkili olacaktır.