Spor

Koşu yapmadan kilo vermenin yolları

630views

Kilo vermek istiyor; ama koşmayı sevmiyor musunuz? Belki de koşu yüzünden dizleriniz ve ayak bileklerinizde ağrılar oluştuğu için koşmak istemiyorsunuz. Endişelenmenize hiç gerek yok. Koşu yapmadan da zayıflayabilir, kilonuzu koruyabilir ve formda kalabilirsiniz. Koşu yapmadan kilo vermenin yollarını burada bulabilirsiniz.

Kas kütlenizi arttırın

Kas hücreleri, vücudumuzda en fazla enerji tüketen hücrelerdir. Kas hücresi miktarını arttırmanın yolu da kas kütlesini arttırmaktan geçer. Kas kütlesi arttığında bazal metabolizma hızlanacaktır. Hızlanan bazal metabolizma da spor yapılmadığı anlarda bile daha fazla enerji tüketilmesi demektir. Bu da zayıflamaya yardımcı olur. Üstelik kas kütlesini arttırmaya çalışırken egzersiz sırasında harcanan enerji de zayıflama sürecine katkı sağlar.

Hızlı yürüyün

Yürüyüş de hatırı sayılır miktarlarda enerji harcanmasını sağlayan bir etkinliktir. Üstelik belli hızların üzerinde yüründüğünde harcanan enerji de çok daha fazla olur. Koşmadan zayıflamak için hızlı yürümeyi de deneyebilirsiniz. Bir saatlik hızlı yürüyüşler, hızlı bir şekilde zayıflamanız konusunda size çok yardımcı olabilir.

Bisiklet sürün

Bisiklet sürmek de bolca enerji harcanmasına neden olan bir kardiyo etkinliğidir. Üstelik boyunuza uygun bir bisiklet kullanıyorsanız ve sele ayarı gibi ayarlamaları da doğru yaptıysanız eklemleriniz üzerinde çok az baskı olacaktır.

Yüksek yoğunluklu antrenmanlar yapın

Nabız belli bir süre yüksek tutma ve vücudu kısa bir süre için çok zorlama ilkesine dayalı yüksek yoğunluklu antrenmanlar da kilo verme konusunda oldukça etkilidir. Bu antrenmanlar tek tip egzersizlerden oluşabileceği gibi kısa süreli kardiyoların, ağırlık çalışmalarının ve vücut ağırlığıyla yapılan çeşitli hareketlerin bir kombinasyonu da olabilir. Üstelik bu tür egzersizler genelde çok uzun sürmediği için spora çok zaman ayıramayanlar için de çok uygundur.