İçecekler

Ödem sökücü çay tarifi

823views

Vücudunuz su ve tuz tutarak olduğunuzdan daha kilolu görünmenize sebep olur. Tartıldığınızda anlık kilo değişimleri görürsünüz. Sabahları yüzünüz şiş uyanırsınız. Bunun sebebi yüksek ihtimalle vücudunuzda ödem birikmesidir.

Vücudunuz su ve tuz tutarak olduğunuzdan daha kilolu görünmenize sebep olur. Tartıldığınızda anlık kilo değişimleri görürsünüz. Sabahları yüzünüz şiş uyanırsınız. Bunun sebebi yüksek ihtimalle vücudunuzda ödem birikmesidir.

 

Eğer belirgin bir sağlık probleminiz yoksa, ödem sökücü çay içerek kısa sürede inceldiğinizi ve gerçek bedeninize kavuştuğunuzu görebilirsiniz. Bu çay aynı zamanda metabolizma hızını artıracak kilo vermeyi kolaylaştıracaktır.

 

Ödem sökücü çayı günlük olarak demlemeli, gün içerisinde 3-4 bardak içmelisiniz. Ancak içerisine kesinlikle tatlandırmak amaçlı beyaz şeker, esmer şeker, bal, pekmez, tatlandırıcı eklemeyeceksiniz.

 

Ödem sökücü çay tarifi

 

Malzemeler,
2 adet çubuk tarçın
1 çay kaşığı toz zencefil
5 adet karanfil
1 adet bütün limon (kabuğu soyulmuş)
3 yemek kaşığı doğranmış maydanoz
3 yemek kaşığı kiraz sapı
1 adet yeşil elma
3 adet gün kurusu kayısı
1 litre su

 

Hazırlanışı,
Tencerede, tüm malzemeleri bir taşım kaynattıktan sonra 2 saat bekletin. Süzgeç yardımıyla süzüp cam sürahiye alın ve gün içerisinde 3-4 bardak için.

 

Ödemden kurtulmak için ayrıca yapmanız gerekenler;

 

1 – Yemeklerinize ekstra tuz ilave etmeyin, yemekleri az tuzlu pişirin ve daha çok baharat kullanın.

 

2 – Şekerin sindirilmesinde çok miktarda su gerekir ve vücut suyu tutar. Tüketilen şeker miktarının azalmasıyla ödem sorunu da azalacaktır.

 

3 – Gün içinde eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa ödem atımını hızlandıran biberiye, ısırgan otu, kiraz sapı ve funda yaprağından destek alınabilir.

 

4 – Meyvelerden kiraz, ananas ve kayısı; sebzelerdense yeşil yapraklı olanlar vücuttan fazla suyu atmaya yardımcı etkiye sahiptir.

 

5 – Su içmeye özen gösterin. Asitli içecekler, alkol ve aşırı şekerli içeceklerden uzak durun.

 

6 – Ara öğünlerinizden birinde probiyotik yoğurt veya kefir tüketin.

 

7 – Ortalama 7-8 saat uyumaya dikkat edin. Az uyumak da ödem problemini tetikleyebilir.

 

8 – Sağlıklı kilonuzda kalmaya çalışın. Fazla kilo, damarlar üzerinde ekstra basınç oluşmasına, dolaşımın yavaşlamasına ve vücuttaki sıvı dengesinin

bozulmasına neden olur.

 

9 – Düzenli egzersiz sıvı dengesini düzenlemeye yardım eder, fiziksel aktivite süresince nabzınızı kontrol edin.

 

10 – Dolaşımı hızlandıracak, rahatlatıcı, lenfatik masajlar yaptırın.

zayiflama-banner