Sağlık

Oturarak Zayıflama Yöntemleri

642views

Masa başında geçen uzun iş saatleri, zihnimizi yormanın dışında vücut şeklimizin de bozulmasına neden oluyor. Bunu engellemenin en iyi yolu spor yapmak; ama herkesin iş hayatı ve günlük hayatın yanında spora ayırabilecek vakti olmayabiliyor veya buna ayırabilecekleri zaman oldukça kısıtlı oluyor. İşte hem zamanı kısıtlı olanların hem de masa başında geçen uzun saatlerin olumsuz etkilerini vücudunda görmek istemeyenlerin işine yarayacak ipuçları…

Masa başında çalışırken dik oturun. Belinizi büküp kendinizi ve omuzlarınızı salmayın. Yalnızca dik durmak ve düzgün oturuş pozisyonunu korumak bile fazladan kalori yakmanızı sağlayabilir; çünkü bu sırada kaslarımız kasılır ve fazladan enerji harcar.

Masanızda veya elinizin altında su bulundurun. Bu acıkmayla susamayı karıştırıp gereksiz yere atıştırmanızı engelleyecektir. Yakınlarınızda yiyecek veya abur cubur bulundurmayın. Eğer ara öğün tüketmeden duramıyorsanız atıştırmalıklarınızı evden getirin ve sağlıklı, düşük kalorili atıştırmalıklar tercih edin. Günlük kalori alımınızı sağlıklı sınırları zorlamayacak şekilde düşürün.

Otururken ve işinize devam ederken kaslarınızı kasın. Bunu yapmanız çok kolay ve yerinizden kalkmanıza bile gerek yok. Oturduğunuz yerde karın kaslarınızı sıkın; birkaç saniye boyunca kasmaya devam edin ve bırakın. Bunu aklınıza geldikçe, sık sık yapın. Aynı şekilde kalça kaslarınızı da kasın ve birkaç saniye sonra kasmayı bırakın. Kaslarınızı kasmanız, hareket etmeseniz bile fazladan bir miktar kalori yakmanızı sağlar.

Otururken ayaklarınızla ritim tutun. Eğer gürültü oluyorsa ve birilerini rahatsız ediyorsanız topuklarınızı kaldırarak da kalori yakabilirsiniz. Ayağınızı dümdüz şekilde zemine basın ve parmak uçlarınızın zeminle teması kesilmeden topuğunuzu kaldırın. Topuğunuzu olabildiğince kaldırın, birkaç saniye bekleyin ve bırakın. Bunu da aklınıza geldikçe yapın.

Bu yöntemler koşu yapmak, yürümek gibi kardiyo sporları kadar kalori yakmanızı sağlamaz; ama gün boyunca yaptığınızda kayda değer bir enerji harcamasına neden olacaklardır. Sizi uzun süre oturarak çalışmanın zararlı etkilerinden de koruyacak olan bu yöntemlerin yanında fırsat buldukça spor da yaparsanız çok daha hızlı sonuç alabilirsiniz.