Spor

Sabah sporuna alışma yolları

628views

Spor yaparken hava şartlarına uyum sağlamak ve şartları hesaba katarak uygun önlemleri almak çok önemlidir. Yazın spor yaparken özellikle sıcak ve güneş çarpmasına karşı önlem alınmalıdır. Bunun da en kolay yolu; güneşin etkisini yitirdiği akşam ve sabahın erken saatlerinde spor yapmaktır. Eğer sabah spor yapmakta zorlananlardansanız; sabah sporuna alışma yollarını uygulayarak kendinizi sabah sporuna alıştırabilirsiniz.

Erken yatan erken kalkar

Erken kalkmanın en emin yolu erken yatmaktır. Eğer yeteri kadar uyumuyorsanız, yaptığınız spor size fayda sağlamaz. Hatta uzun vadeli uykusuzluk, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden erken kalkmanın ilk şartı erken uyumaktır.

Şartlara uyumlu olun

Sabah sporuna başlayacaksanız, motivasyonunuzu en yüksek tutacak şartlar neyse o şartları sağlamaya çalışın. Sabah sabah kalkıp spor salonuna gitmek istemeyebilirsiniz. Giyinmek, hazırlanmak, ulaşım vs. derken hevesiniz kırılabilir. Eğer size daha kolay gelecekse evde spor yapın. Evinizin yakınlarında bir park varsa orada spor yapın. Yani kısacası size en kolay gelen yol ne ise onu tercih edin.

Yedek plan yapın

Şartlar her zaman sizin istediğiniz gibi olmayabilir. O yüzden sizin aleyhinize gelişebilecek durumlara da hazırlıklı olun. O durumlarla karşılaşınca ne yapacağınızı planlayın. Bir sabah uyandınız ve yağmur yağdığını gördünüz. Bu durumda ne yapardınız? Bunu önceden planlarsanız planınızı vakit yitirmeden uygulayabilir ve sporunuzu aksatmazsınız.

Kendinizi ödüllendirin

Sabah spor yapma motivasyonunuzu arttırmak için kendinize kısıtlamalar koyabilir veya kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Örneğin; sabah sporu yaparsanız kahvaltıda kendinize tatlı sözü verin. Böylece spor yapmak için daha hevesli olacaksınız. Hatta zamana sabah sporu yapmak, algınızda ödülle özdeşleşecek; böylece sabahları daha hevesle ve enerjik uyanacaksınız.