Sağlık

Saç Ektirmek

632views

kellik-resizedTüm dünyada erkeklerin en önemli sorunlarından biri saç dökülmesi ve kellik. Saç dökülmesini önlemek için birçok bitkisel ilaç ya da minoxidil benzeri ilaçlara sunuluyor Ancak saç ekimi dışında bunlardan hiç biri kesin bir çözüm sağlamıyor.  Dr. Yasemin Savaş saç ekimi ile ilgili en çok merak edilen soruları yanıtlıyor. Saç ektirmek ve kellik hakkında merak ettikleriniz bu yazıda!

Saç ekimi uygulaması kimlere yapılır?

Saç ekimi, sistemik bir rahatsızlık olmaksızın saç dökülmesi olan tüm hastalara uygulanabilir. Erkek tipi saç dökülmesi genetik olarak buna yatkın bireylerde erkeklik hormonunun etkisi ile gelişir. Saç kökü etrafında saçı üreten hücreler, zaman içinde bu hormonun etkisiyle ölürler. Böylece saç, önce incelir, parlaklığını kaybeder ardından uzamamaya başlar ve en sonunda tamamen dökülür. Bu durumdaki hastalarda saç ekimi en kesin ve kalıcı tedavi şeklidir. Ayrıca saçlı deride kaza ve travma sonrası veya yanık izi kalmış bireylere de, o bölgede kan dolaşımı olup olmadığının kontrolünün ardından saç nakli uygulanabilmektedir.

Saç ekimi için belirli bir yaş sınırlaması var mıdır?

İşlem için yaştan çok dökülmenin şekli belirleyicidir. Çıplak gözle bakıldığında deri görülür hale geldiyse o bölgedeki saç yoğunluğu normal yoğunluğun yüzde 50’sinin altına düşmüş demektir. Bu durumda hastaya uygulanacak en etkili tedavi, saç ekimiyle olabilir. Sonuç olarak saç ekimi için belirli bir yaş sınırı yoktur.

Bu tedavide yaş faktörünün önemi neden ileri gelir?

Ekim işleminde yaşın belirleyici olduğu en önemli faktör, saç dökülmesinin bitip bitmemiş olmasıdır. Erkek tipi saç dökülmesi, hayat boyu süren bir olay olmasının yanı sıra 39–40 yaşından sonra dökülme hızı yavaşlar. Dolayısıyla bu yaşların altındaki hastalarda ekim yapıldığında mevcut saçların dökülmesinin durdurulması ve güçlendirilmesi için saç mezoterapisi ile kombine bir tedavi planı uygulanmalıdır.

Kaç tür saç ekim yöntemi vardır?

FUT (foliküler ünite transplantasyonu) ve FUE (foliküler ünite ekstraksiyonu) olmak üzere iki ayrı yöntem vardır. FUE yöntemi su anda en sık kullanılan ve en popüler olan saç ekim yöntemidir.
FUT yönteminde başın arka bölgesinden alınan 3 cm genişliğinde bir saç şeridinden hazırlanan kıl kökleri tek tek önceden tasarlanan alana ekilir.
FUE yönteminde ise iki kulak arasındaki bölgeden tek tek bir mikro motor yardımı ile alınan kıl kökleri yine özel donanımlar yardımı ile tespit edilen saçsız bölgelere ekilir. Bu yöntem ile gerek görüldüğü hallerde göğüs kıllarından veya kol/bacak kıllarından da saç kökü alımı yapılabilir.

Saç ekimi ne kadar sürer?

Saç ekimi 4 ila 8 saat kadar sürer. Süre kişinin saç açıklığının büyüklüğüne ve saç köklerinin yapısına göre uzayabilmektedir.

Hasta ne kadar zamanda yeni saçlarına kavuşur?

Operasyon sonrasında ekim alanında kırmızı kabuklanmalar görülür. Hasta ekim sonrası üçüncü gün başlamak suretiyle günde bir kez başını yıkayarak bu kabuklanmayı önler. 7–10 gün içinde kabuklar tamamen dökülür ve ekim alanı iyileşir. Ekilen saç telleri 1,5 ila 3 ay arasında dökülür bu süreden sonra yeni, sağlıklı ve ömür boyu kalıcı olacak saçlar uzamaya başlar. Hastada değişim en çok 5 ve 6’ncı aylarda görülür. Daha sonraki dönemde her ay yüzde 10’luk bir artış olur ve ekilen saçların yüzde 90’ı ekim sonrası 9’uncu ayda ortaya çıkar. Kalan yüzde 10’u da 1 yıla kadar çıkmaya devam eder. Tüm ekimin sonucu 1 yılda alınmış olur.

Saç ekiminin hasta sağlığı açısından herhangi bir dezavantajı var mıdır?

Bu işlem tamamen sınırlı uyuşturma altında yapılan son derece risksiz bir işlemdir. İşlem sonrası dönemde de sağlığı etkileyecek hiçbir yan etki bugüne kadar ortaya çıkmamıştır.

Saç ekimi birden fazla uygulanabilecek bir işlem midir?

Saç ekimi, çok ender olarak, ekim yapılan alanın büyüklüğüne göre birden çok seans şeklinde yapılabilir. Seanslar arası yine hastanın saç uzama süresine göre ayarlanmalıdır.

Yeni saçların görüntüsü kontrol edilebilir bir durum mu?

Ekimin sonucu tamamen tekniğe bağlıdır. Ekim esnasında kullanılan greftlerin büyüklüğü ve ekim yönleri sonucu belirler. Greftler foliküler ünite denen saçın doğal çıkış şekline uygun büyüklükte ve yönlerde yerleştirildiğinde ekim son derece doğal bir sonuç verir.

Ekilen saçlar özel bakım gerektirir mi?

Kesinlikle özel bakım gerektirmez. Bugüne kadar saçlarınıza yaptığınız her işlemi güvenle uygulayabilirsiniz.(Kestirme, yıkama, şekil verme, boya, jöle vs.)

Ekilen saçların ömrü ne kadardır?

İki kulak arasındaki bölgede bulunan saç kökleri genetik olarak dökülmemeye şifrelenmiştir. Yaşam boyu saç üretirler. Bu kökler nakledildikleri yerde kendi gen özelliklerini taşıyacaklarından dolayı sizinle birlikte ömür boyu yaşayacaklardır.

Saçları korumak için ne yapmak gerekir?

Saçın ihtiyacı olan bütün vitamin, mineral vb. maddelerin karışımından elde edilen bir sıvıyı saç köklerinin bulunduğu alana enjekte ederek yapılan mezoterapi işlemiyle saç dökülmesi durdurulabilir.

Gelecekte, saç ekiminin yerini alabilecek ve hastaya daha doğal bir görünüm kazandırabilecek seçenekler olacak mı?

Şu anda erkek tipi saç dökülmesindeki en etkili tedavi şekli saç ekimidir. Halen saç klonlaması üzerine çalışmalar devam etmekle birlikte henüz elde edilen bir sonuç yoktur. Eğer bu başarılırsa saçlı deriden alınacak birkaç saç folikülü, laboratuar ortamında çoğaltılarak kısıtlama olmaksızın saçsız alana ekim yapmak mümkün olabilecektir.

Saç ekimi sonrası takip ve bakım nasıl olmalıdır?

Ekim sonrası hasta kafasında sargı veya bandaj olmaksızın geldiği şekilde evine gidebilir. Üçüncü gün merkezimize ilk yıkama ve bakımın yapılması için gelinmesi gerekmekte. Daha sonraki saç yıkamaları her gün ılık suda yapılmak şartıyla hastanın kendisi tarafından yapılabilir. 12. gün hasta kontrol amaçlı tekrar merkezimize çağrılmaktadır.  15 gün sonunda sportif faaliyetlere başlanabilir,  hamam, sauna, havuz, kaplıca ve denize girilebilir.

Saç ekimi bayanlarda da uygulanabilir mi?

Kesinlikle uygulanabilir. Sonuçlar son derece yüz güldürücüdür.

Ekim işlemi için saçın kesilmesi gerekir mi?

Erkek hastalar için tüm saç 2 – 3mm uzunluğunda kesilmelidir. Böylece saç alınan bölge ve ekim yapılacak bölge işlem için hazırlanmış olur.
Bayan hastalar için saç köklerinin alınacağı 4–5 cm genişliğindeki bir alanda saçlar kısaltılır zaten bu alan diğer saçların gizleyebileceği bir şekilde saklanabilir.

Saç ekimi sonrası ne zaman saçlar boyanabilir veya kozmetik işlemler uygulanabilir? Fön ne zaman çekilebilir? Saç kesimi ne zaman yapılabilir?

İşlemden 20 gün sonra istenilen her kozmetik uygulama sac kesimi, fon, boya, perma vs. yapılabilir.

Ense bölgesi dışında saç alınabilecek bölgeler var mı?

Ekilecek saç kalitesine ve bölgesine göre değişmekle birlikte vücudun her bölgesi kullanılabilir. Ancak diğer bölgelerden (göğüs, sırt, kol vs) alınan saç köklerinin yasama kalitesi ense saçları kadar garantili değildir.