Sağlık

Aspirinin Yeni Faydaları

620views

aspirin-resizedBaşımız ağrıdığında, midemiz bulandığımızda, grip olduğumuzda; yani aslında, ufacık bir sağlık probleminde bile başvurduğumuz aspirinin yeni faydaları bulundu. Uzmanlar aspirinin, bilindiğinden daha faydalı olduğunu, uygun miktarda ve doğru zamanda kullanıldığında çok sağlıklı olduğunu belirtti. İşte aspirinin faydaları.
 
Aspirin’in, karaciğeri alkol ve bazı ilaçların zararlı etkilerinden koruduğu ortaya çıktı. ABD’de “Clinical Investigation” adlı derginin, son sayısında yayımlanan araştırmaya göre, Yale üniversitesinden uzmanlar, düzenli şekilde kullanılan aspirinin, alkol ve bazı ilaçların karaciğere ciddi zarar vermesini önleyebildiğini tespit etti. Araştırmaya göre, karaciğerde tahribata yol açabilen mekanizma, aspirin tarafından engelleniyor.

Araştırmayı fareler üzerinde yürüten uzmanlar, karaciğeri korumak için günlük doz gerektiği görüşünü ileri sürüyor.

Uzmanlar bu keşfin, çeşitli hastalıkların tedavisi için geliştirilmek istenen, ancak karaciğere zarar verdiği için deneme aşamasında terk edilen tedavi yöntemlerinin aspirinle karıştırılarak yeniden denenebilmesine kapı aralayacağını düşünüyor.

Aspirin’in kalp-damar rahatsızlıklarıyla bazı kanser türlerine karşı önleyici özellik taşıdığı doktorlarca kabul ediliyor.

A.A.