Sağlık

Seks Hayatını Canladırmanın Yolları

629views

Seks hayatınız monotonlaşmaya mı başladı? Belki de artık sizin birşeyler yapmanız gerekiyordur. İlişki terapistlerinden soru ve cevaplarla seks hayatını canlandırmanın yolları burada!

 

“İlk sevişmede mükemmel performans bekleyenlere ya da erotik maceralar yaşamak istedikleri halde hiçbir çaba göstermeyenlere kesinlikle tolerans göstermiyorum. Erkek arkadaşınızın sizin aklınızdan geçenleri okuyup mucizevi bir biçimde gizlice istediğiniz her şeyi yapmasını mı bekliyorsunuz? Eğer bütün sorumluluğu partnerinize veriyorsanız kendinizden utanmalısınız. Kendinizi tanıyıp nelerden hoşlandığınız belirleyin ve bunları partnerinizle paylaşın. Unutmayın, kendi alacağınız zevkten kendiniz sorumlusunuz…”
 
Jennifer Ihsam
 
Cinsel Terapist
 
Partnerinizle ilişkinizin eskisi gibi arzulu, heyecanlı ve zevkli olmadığını düşünüyor musunuz? Her ne kadar ortada somut bir sorun görülmese de artık birlikte daha az mı vakit geçiriyorsunuz? Hatta zamanla birbirinizden uzaklaşıyor musunuz? Yanıtlarınız “evet” ise; ilişkinizin ilk zamanlarında hissettiğiniz arzuyu, heyecanı, romantizmi ve saflığı yeniden yaşamaya ne dersiniz? İşte ateşinizi yeniden alevlendirmenin ip uçları: Aşk oyunları. Cinsel beraberliklerinizde ve partnerinizle iletişiminizde şimdiye kadar hiç tatmadığınız zevkleri tadabilmek, hiç eğlenmediğiniz kadar eğlenmek ve hiç yakınlaşmadığınız kadar yakınlaşmak için aşk oyunlarına başvurabilirsiniz.
 
İlişkinin ne kadar zamandır sürdüğüne bağlı olarak problemler sadece cinsel olmaktan öte kırgınlık, stres ve kızgınlık gibi psikolojik faktörlerden de etkilenmeye başlar. İşte bu nedenle cinsel hayatımıza renk katacak yöntemlerden en önemlisi aşk oyunlarıdır. Diğerleri ise konuşmak, dokunmak ve vücudunuzu sevebilmektir. Bu konulara başka bir yazımda değineceğim.
 
Aşk oyunları sevişirken eğlenmenizi sağlar, monotonluğunuzu ve sıkıntılarınızı kafanızdan atmanıza yardımcı olur, cinsel yaşamınıza canlılık ve renk katar. Çünkü çiftlerin birbirlerinden erotik haz almalarını, heyecanlı anlar yaşamalarını ve ardından da lezzet anlarının sonunda gevşemelerini sağlar. İşte bu nedenle sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşamın sırrı, cinsel yaratıcılık ve oyunculuk kabiliyetini içeren aşk oyunlarıdır.
 
Cinsel yaşamda kişilerin limitlerini zorlaması ve bakış açılarını genişletmeleri çok önemlidir. Toplumsal, kültürel, dini ve ahlaki bakımdan var olan ve herkese özel olan limitler zorlanmalı ama aşılmamalıdır.
 
Aşk oyunları partnerinizle birlikte yaptığınız çocukça, aptalca ve kışkırtıcı şeyleri kapsar. Aşk oyunlarını en önemli parçası olan cinsel yaratıcılık ise daha önceden planlanması gereken ve bir rutini olmayan cinsel yaramazlıklardır. Çünkü yıllarca cinsellik kendiliğinden gerçekleşen bir eylem olarak görüldüğü için önceden planlanma düşüncesine soğuk bakılmıştır. Oysa şimdi cinsel yaşantımızı renklendirmek için planlama yapılmalıdır fikri ağırlık kazanmıştır. Bu plan içinde partnerinize nelerden hoşlandığınızı öğretmek ve O’nun hoşlandığı şeyleri de öğrenmek için iyi iletişim kurmak, yakınlık göstermek ve çok konuşmak önemli bir yer tutmalıdır.
 
Bazı çiftlerin cinsel anlamda uyumsuz olduklarından cinsel sorunlar yaşayabilirler, ama havlu atıp vazgeçmek yerine cinsel yaşamlarını renklendirmek için çabalarlarsa bu sorunu yenebilirler. Bu konuda cinsel terapist Dr. Sandor Gardos “Bütün çabalar sonuç vermediyse o zaman karşılıklı ilgiyi bozan bir şeyler var demektir, ilk birkaç deneme başarısızlıkla sonuçlanabilir. Fakat bu o ilişki için kötü seksin kader olduğu anlamına gelmez.” derken umutsuzluğa kapılmadan yeni denemelerin yapılmasının da altını çizmektedir.
 
Aşk Oyunları Nelerdir?
 
*Cinsel fantezileri paylaşma,
*Fotoğraflarla oynama,
*Partnerlerin birbirlerini yeniden tavlamaları için barda randevulaşma,
*Erotik mesajlarla oynama,
*Zamanla oynama,
*Erotik giysilerle oynama,
*Kışkırtıcı soyunma,
*Boyalarla oynama,
*Duyularla oynamak,
*Seks-shop oyuncaklarından faydalanma,
*Partnerinizle birlikte köpüklü bir banyo yapma,
*Partnerinize sevgi ve şehvet dolu küçük notlar bırakma,
*Farklı mekanlarda sevişme,
*Erotik sürprizler yapma,
*Erotik masaj yapma,
*Erotik kitaplar ve filmler ile oynama,
*Mum ışığında şarap içip dans etme,
*Küçük hediyeler alıp partnerinizi şımartma,
*Beklenmeyeni yapma,
*Fırsatlarla oynama,
*Birlikte güneşin batışını ya da doğuşunu izlemek gibi sizi partnerinizle birbirinize daha da yakınlaştıracak romantik ortamlara gitme ve romantizmi arttırma,
*Farklı rollere bürünme,
*Partnerinizle nasıl tanıştığınızı, O’na nasıl aşık olduğunuzu anlatan bir hikaye yazma,
*Makatın veya prostat bezinin uyarılması,
*Oral aşk oyunları,
*Partnerinize O’nu daima sevdiğinizi hareketlerinizle ve sözlerinizle gösterme,
*Yüksek sesle ayıp sözler söyleme vb.
 
Son tahlilde cinsel hayatınızda cesur olun, hayal bile edemeyeceğiniz kadar usta bir oyuncu olmaya çalışın, zengin bir cinsel aşk oyunları repertuarı oluşturun. Ve yukarıdaki önerilerin bir kısmını uygulamanıza rağmen, ihtiyacınız varsa, uzun zaman ve çaba harcanmadan daha iyi ve mutlu bir cinsel yaşam elde etmek için cinsel terapiste gitmekten kesinlikle çekinmeyin. Çünkü var olan sorunu çözmekte geç kalmak, sorunu tamamen çözümsüz bir noktaya taşıyabilir.