Spor

Spor ve Müzik İkilisi (2)

624views

Journal of Sport and Exercise Psychology tarafından yayınlanan bir çalışmada, Costas Karageorghis tarafından elde edilen bulgular ışığında bir çalma listesi oluşturulmuş ve sporcular yine bu listedeki şarkıları dinleyerek ve dinlemeyerek spor yapmışlar.

Çıkan sonuçlara göre, sporcuların müzik dinlerkenki dayanıklılığı %15 daha fazla çıkmış. Uzmanlar, temposu ve hızı yönünden performansı arttırmaya uygun müziklerin, genelde rock ve pop türündeki parçalar olduğunu da belirtiyor.

Müzik bunların dışında, kafamızdaki sesleri duymamızı engelleyerek de bize yardımcı oluyor. Bize yorulduğumuzu ve artık durmamızı söyleyen o sesi bastırıyor; böylece o ses de motivasyonumuzu azaltamıyor. Ayrıca müziğe odaklanmak yorgunluk algısını da körelterek bitkin hissetmemizi önlüyor.

Liverpool John Moores Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma da, müziğin üzerimizdeki etkisi farklı bir açıdan ele almış. Bisikletçilere, aynı şarkı dinletilerek yapılan deneyde seçilen şarkı, önce normal temposunda çalınarak sporcuların normal ritimleri belirlenmiş. Sonrasında şarkı %10 hızlandırılmış Bu boyutta bir hızlanma, müzik eğitimi olmayan birinin algılayamayacağı kadar düşük; fakat müzik eğitimimiz olmasa da, anaşılan bilinçaltımız bu değişimi algılayabiliyor. Bu hızlanma sayesinde sporcuların kat ettiği mesafede, hızlarında ve pedal devirlerinde %1-4 arası değişimler gözlenmiş.

Elbette ki bilgisayar kurtları da bu gelişmeler karşısında boş durmamış. Araştırmaların sonuçlarını temel alarak hazırlanan tangerine (mandalina) adlı bir program hazırlayarak, istediğiniz performans ve aşamaya göre uygun müzikleri seçip listeler hâlinde çalan bir yazılım geliştirmişler.

Müziğin ruh halimize olduğu kadar, spor performansımıza da etkisi olduğu artık bilimsel olarak kanıtlandığına göre siz de performansınızı geliştirmek için müziği kullanabilirsiniz. İster bu tür yazılımların yardımıyla, isterseniz içgüdülerinize güvenerek. Hatta spordan önce antrenman ruhuna bürünmek için de müzik dinleyebilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin müzik, sizi de daha uzağa, daha hızlı şekilde götürecek.

Kilo verirken motivasyonunuzu arttıracak öneriler için burayı tıklayın.
Motivasyonunuzu arttıracak müzikleri dinlemek için tıklayın.