Spor

Spor Yapmak

643views

egzersiz-resizedUzmanlar, spor ve egzersizin hem kilo vermek hem de sağlıklı yaşamak için çok önemli olduğunu bildiriyor. Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Okul Müdürü Prof. Dr. M.Kamil Özer, spor ve egzersizin insan yaşamında etkisinin büyük olduğunu belirterek, her insanın haftada en az 3 gün birer saat egzersiz yapması gerektiğini bildirdi.

Her insanın haftada en az 3 gün birer saat egzersiz yapması gerektiğini ifade eden Özer, hiç bir şey yapılamıyorsa yürünmesini, yürümenin de yüksek tempoda yapılmasını önerdi. Hareketsizlik nedeniyle, obezite başta olmak üzere, birçok rahatsızlıkta artış görüldüğünü kaydeden Özer, bu hastalıkların tedavisinin de pahalı olduğunu söyledi.

Bu nedenle, en basit spor olan yürüyüşün yapılması uyarısında bulunan Özer, “Herkes yediklerinin yarısını yesin, hareketlerinin iki mislini yapsın.” uyarısında bulundu.

Sporun, aynı zamanda bir sosyalleşme aracı olduğunun da altını çizen Özer, insanın spor yaparak kendine güveninin artacağını, vurguladı.

Sporda beslenmenin önemine de değinen Özer, spor yapan kişilerin doğal yiyecekleri tercih etmesi, artı besin maddesi sayılan vitamin gibi sentetik ürünlerle beslenmemesi gerektiğini bildirdi.

Sıcak havada, özellikle güneş altında, spor yapmanın tehlikeli olduğuna işaret eden Özer, sporun, sabah saatlerinde veya güneş battıktan sonra rutubetli olmayan havada yapılması, uyarısında bulundu.

Spor yapıldığı zaman bir takım düşüncelerden arınıldığını ve insanın kafasındaki tüm olumsuz düşüncelerin yok olduğunu belirten Özer, sözlerini şöyle tamamladı:

“Spor yapıldığında kan dolaşımı artar, hücrelere daha çok oksijen gider ve olumsuz düşünceler yok olur. Spor yaptığınız sürece, bir şey düşünmezsiniz, kederliyseniz kederinizi unutabilirsiniz. Spor yapılırken bazı hormonlar salgılanır ve bu salgılardan mutluluk hormonu da insana mutluluk vererek spor alışkanlığının kazanılmasını sağlar.”.