Spor

Sporcu Sutyeni Kullanmanın Önemi

627views

Spor sırasında vücut rahatlığı çok önemlidir. Vücut rahatlığının ana öğesi ise spor yaparken giydiğiniz kıyafetlerdir. Spor yaparken giydiğiniz kıyafetler rahat değilse, dikkatiniz dağılabilir, motivasyonunuz azalabilir ve spordan verim ve keyif alamazsınız. Kadınların spor kıyafetleri arasındaysa rahatlığı sağlayacak en önemli öğe, sporcu sutyenidir.

Sporcu sutyeninin kadınlar açısından önemi, yalnızca rahatlığı sağlaması değildir. Göğüslerin şeklini korumak için de sporcu sutyeni kullanılması gerekir. Koşu, hızlı yürüme, step-aerobik gibi bazı sporlarda, yapılan sporun doğası gereği vücut, aşağı yukarı veya yanlara doğru ani hareketler yapar. Bu hareketler tüm vücutla birlikte göğüslere de ulaşır ve bu bölgedeki dokuyu zorlar. Eğer uygun bir sutyenle göğüsler yeterince desteklenmiyorsa, bu savrulma ve hareketler göğüs dokusuna zarar verecektir.

Bir örnek vermek gerekirse koşu ele anılabilir. Koşu yaparken her adımda, ayaklarımızın yere temasıyla birlikte, vücudumuz darbe alır. Bu durum, tüm vücut gibi göğüslere de aşağı doğru bir kuvvet uygulanmasına neden olacaktır. Yarım saatlik bir koşuda yaklaşık 5000 adım atıldığını düşünürsek, bu kuvvetin etkilerinin ne kadar büyük olabileceğini öngörebiliriz. Bu kuvvet, göğüsün yapısını, şeklini, diriliğini belirleyen yapıya zarar verir. Zamanla göğüslerde sarkma olması, ağrı gibi rahatsızlıklar duyulması ihtimali vardır.

Düzenli spor yapmanın amacı, sağlığımızı korumak vücudumuzu daha dinç tutmaktır; ancak bilinçsizce yapılan spor vücudumuza zarar verir. Bu yüzden spor yaparken göğüsleri yeterince sabitleyen ve destekleyen bir sutyen kullanılması çok önemlidir.

Doğru sutyeni kullanmak, spor yaparken daha odaklı olmanıza, rahat olmanıza yardımcı olur ve göğüslerinizdeki dokunun zarar görüp sarkmasını önler.

Sporcu sutyeni modellerini görmek için buraya veya aşağıdaki resimlere tıklayın.

sporcu-sutyenleri-metinici2