Sağlık

Sütün faydaları

626views

İnsanın ilk gıdası olan süt, yalnızca bebeklikte ve çocuklukta değil, tüm hayat boyunca içilmeli; çünkü yetişkin vücuduna da çok faydalı. Besin değerleri açısından zengin olması bir yana, sütün metabolizmamız üzerinde de olumlu etkileri var. Sütün faydaları, süt sevenlere daha çok süt içirecek, içmeyenlere de sütü sevdirecek.

Kalsiyum mineralinin temel kaynağı

Sütün en önemli ve en çok bilinen faydası kalsiyum zengini olmasıdır. Çok işlevsel bir mineral olan kalsiyumu süt ve süt grubu yiyecek tüketmeden yeterli ölçüde sağlamamız mümkün değildir. Süt grubu yiyecekler; süt, yoğurt, ayran, kefir ve peynirdir.

Fosfor minerali yönünden oldukça zengin

Sütte bulunan kalsiyum ve fosfor dengeli bir yapıdadır ve biyoyararlılığı, yani vücuda faydası oldukça yüksektir. Fosfor protein metabolizmasında ve kas dokusunun oluşmasında yapı taşıdır. Vücut dokusunun oluşumunda ve protein sentezinde fosfor minerali kullanılır.

A vitamini yönünden çok zengin

Göz sağlığı ile birlikte cilt sağlığı için de önemli bir vitamin olan A vitamini sütte hatırı sayılır miktarda bulunuyor.

B grubu vitaminleri açısından zengindir

B grubu vitaminleri enerji metabolizmasında önemli işlevleri olan vitaminlerdir. B grubu vitaminlerinin enerji metabolizmasına kilit noktada olan çeşitleri vardır, bir takım B grubu vitaminleri de sinir sisteminde görevlidir.

E vitamini

Yaşlanma karşıtı vitamin olan E vitamini sütte önemli miktarda bulunmaktadır.

Biotin

Saç ve cilt sağlığımız açısından önemli olan biotin için süt önemli bir kaynaktır.

Kaliteli protein kaynağı

Sütün içerdiği protein hayvansal protein olarak biyoyararlılığı yüksek kaliteli ve metabolizmamızı hızlandıran yapıdadır.

Yağ asit çeşitliliği çok zengin

Yağların miktarı kadar önemli bir konu da yağ asitlerinin işlevleridir. Sütte bulunan bir takım yağ asitleri elzem yağ asitleri olarak büyüme ve gelişmede etkili yağ asitleridir.

Az, ama kaliteli karbonhidrat içerir

Sütte bulunan karbonhidrat laktoz formatında emilimi kolay ancak hızlı olmayan yapıdadır.

Tok tutucudur

Sabah kahvaltıda süt içmek, öğlen ve akşam yemeklerinde; yoğurt, ayran, cacık tüketmek öğünün kalitesini ve gücünü arttıran besinlerdir.

Sağlıklı ve pratik bir ara öğün

Artık bilimsel birçok otorite 5-6 öğün beslenme konusunda hemfikir. 2-3 saat arayla karbonhidrat, protein ve yağ içeren ana ve ara öğünler oluşturmak için ara öğünlerde süt çok uygun ve pratik bir besin.

Yüksek tansiyona karşı faydalıdır

Sütün içeriğinde bulunan kalsiyum ve fosfor ayrıca vücudun kan basıncını ayarlamakta yardımcı ve böylece yüksek tansiyon riskini azaltmaktadır.

Fazla sodyumun atılmasında etkilidir

Sütte bulunan kalsiyum, fazla sodyumun emilmesini engellediği gibi atılmasında da etkilidir.

Şeker hastalığının tedavisi ve hastalıktan korunmada yararlıdır

Şeker hastalığı olarak da adlandırdığımız diyabetin tedavisinde; ilaç tedavisi+diyet tedavisi birbirini bütünler. Süt temel besin olarak şeker dengesinin sağlanmasında ara öğünlerde kullanımı önemli ölçüde fayda sağlar.

Kemik erimesi ile savaşmaya yardımcıdır

Kemiklerimizin sağlam dokusunun oluşumunda ilk 35 yaşına kadar olan dönemde, kalsiyum tüketimi ile kalsiyum birikmektedir. 35 yaş sonrası olan ikinci dönemde gün be gün kemiklerden kalsiyum çekilmeye ve atılmaya başlamakta ve böylece minimal adımlarla kemik erimesi ilerlemektedir. Yeteri kadar kalsiyum alırsanız yani süt ve süt grubu yiyecekler tüketirseniz; kemiklerden kalsiyum kaybı ivmesi ciddi bir şekilde düşer. İlerleyen yaşamımızda kemik erimesi riski hissedilir bir şekilde engellenmiş olur.

Çocukların sağlıklı büyüme eğrisini yakalamalarında belirgin etkisi vardır

Büyüme, gelişme ve boy uzamasını etkileyen birçok faktör vardır. Ancak yeterli ölçüde süt tüketimi önemli ve hissedilir derecede pozitif etki gösterir.

Kadınların PMS belirtilerini hafifletir

Bayanların korkulu rüyası regl dönemlerinde yaşadıkları; regl öncesi sendromlarıyla başa çıkmakta süt yardımcı etki göstermektedir. Regl döneminde yeterli ve düzenli olarak süt tüketirseniz regl sendromlarının hafif atlatıldığını gösteren çalışmalar vardır.

Dolaşımı açar, ödemle savaşır

Süt su oranı yüksek olması ile vücudun su ihtiyacını karşılayacak yönde destek sağlar. Ödem probleminin gelişmesini engelleyici etki göstermekle birlikte oluşmuş ödemi çözmekte yardımcıdır.

Süt anti kanserojendir

Toksin madde birikimini engeller, anti kanserojen etki gösterir. İçeriğindeki mineral dengesi ve yapısı vücudumuzda toksin madde birikmesini engeller ve atılmasını kolaylaştırır.

Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır

Süt kan kolesterol miktarı yönetiminde vücudumuza yardım eder. Süt diğer hayvansal yiyeceklerde olduğu gibi kolesterol içeren bir besindir. Kan kolesterolünü belirli düzeylerde tutmak için her gün düzenli olarak, belli bir miktar kolesterolü yiyeceklerin yapısından almak zorundayız. Aksi taktirde diyetimiz sıfır kolesterol içerir, buna istinaden karaciğer kolesterol üretir. Zaman içinde bu üretimde uzmanlaşır, hızlanır ve kontrol elden çıkar. Zaman içinde kolesterol üretimi artar. Kan kolesterol değeri yükselir.