Spor

Survivor yarışmasını kazandıracak sporlar

625views

Issız bir adada, kısıtlı olanaklarla hayatta kalma esasına dayanan “Survivor” yarışması izleyicilerden büyük ilgi görüyor. İki gruba bölünen yarışmacılar yalnızca hayatta kalma mücadelesi vermekle kalmıyor, birbirleriyle de mücadele ediyor. Pekiyi, ağırlıklı olarak fiziksel dayanıklılık ve güce dayanan Survivor’ı kazanmak ya da en azından kazanma şansını arttırmak için ne gibi nitelikler gerekli?

Survivor yarışmasında yarışmacılar uzunca bir süre boyunca bir adada yaşıyor. Başlangıçta kendilerine az bir miktar yemek verilse de besleyici yiyecekler bulma şansları daha çok adadaki kısıtlı kaynakları değerlendirebilme becerilerine ve yarışmalardan ödül olarak yiyecek kazanmalarına bağlı. Bu da bir kısırdöngü oluşturuyor aslında. Aç kalanların yarışma kazanma şansları düşüyor, yarışma kazanamayınca da yiyecek bulma şansları azalıyor.

Vücut aç kaldığında depoladığı yağ kütlesinden enerji üretmeye başlayacaktır. Depolanmış yağ rezervlerinin yanında kas kütlesi kaybı da yaşanacaktır. Üstelik fazla yağ kütlesi olmayanların vücutları, kas yıkımı yoluyla enerji üretmeye daha çok ihtiyaç duyacaktır. Bu durumda en iyi önlemlerden biri vücut geliştirme gibi gözüküyor. Böyle bir yarışmaya katılmadan önce kas kütlesini olabildiğince arttıranlar, yarışma süresince devam eden açlığa en iyi şekilde direnecektir.

Açlığa önlem olarak bol bol kilo almanın ve yağlanmanın da iyi bir çözüm olduğu düşünülebilir; ama bu pek avantajlı bir seçim olmaz. Adadaki zorlu şartlar, yarışmalar, su kaybı, güneş vs. yağ kütlesi fazla olanları daha çok zorlayacaktır.

Adada uzun süre güneş altında kalınacağı için anlık da olsa su kayıpları olacaktır. Elektrolit kaybı bir yana, bu boyutta su kayıpları, kan sıvısını yoğunlaştırarak kalbi zorlayacaktır. Böyle bir duruma karşı kalbi hazırlamanın en iyi yollarından biri kardiyo yapmaktır. Hem kalbi güçlendirmek hem de böyle zorlu durumlara hazırlanmak için klasik kardiyoyla karışık yüksek yoğunluklu kardiyo antrenmanları yapmak kalbi böyle durumlara karşı daha dayanıklı hâle getirebilir. Klasik kardiyo aynı zamanda akciğer kapasitesini de yükselteceğinden, bazı tür yarışmalarda üstünlük sağlayacaktır.

Adadaki takımlar arasında yapılan bazı yarışmalarda ipe tutunarak bekleme, bir ağırlığı en uzun süre sabit şekilde tutma gibi oyunlar var. Bu tür oyunlara karşı vücudu hazırlamanın en iyi yolu da izometrik egzersizler yapmaktan geçiyor. Klasik vücut geliştirme egzersizleri kas gücünü ve kütlesini arttıracaktır. Sıradan birine kıyasla, böyle oyunlarda daha dayanıklı olmanızı da sağlar; ama sizi bu tür yarışmalara tam olarak hazırlamaz. Kasın, hareketsizken kasılı kalma gücünü arttıran izometrik egzersizlerse bu iş için biçilmiş kaftandır.