Sağlık

Az Uyumak Zararlı mıdır?

629views

Az uyumanın birçok sağlık sorununa yol açtığı tespit edildi. Amerika’da üniversitelerin ve devlete bağlı kurumların katılımıyla oluşturulan karma bir araştırma grubu tarafından yapılan araştırma sonucunda orta yaşlardaki yetişkinlerde az uyumaya bağlı olarak yüksek tansiyon hastalığı geliştiği tespit edildi.

Chicago Üniversite’sinden Kristen Knutson “Yeterince uyumayan kişiler 5 sene içinde hipertansiyon hastası olma ihtimallerini arttırıyorlar” dedi.

Araştırmaya katılanlar arasında yapılan ölçümlerde yetişkinlerin feragat ettikleri her 1 saatlik uyku nedeniyle 5 yıl içerisinde yüksek tansiyon hastası olma riskini %37 oranında arttırdığı tespit edildi. Kaçırılan uyku saati arttıkça hastalık riski de aynı oranda yükseliyor.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre yetişkinlerin günde 7 ila 9 saat uyuması gerekiyor fakat günümüz toplumlarında bu süre daha az olmakta, bu nedenle de sağlık sorunlarında artışlar gözlenmekte.

Çocuklarda az uyumak obezite, depresyon ve hipertansiyona yol açarken, yaşlılarda bu durum inme ve felç riskini arttırıyor. Orta yaş grubunda ise yeterince alınmayan günlük uyku enfeksiyon, kalp krizi, kalp hastalıkları ve kanser gibi ciddi sorunlara zemin hazırlıyor.