ManşetSağlık

Sütün mucize faydaları biliyor musunuz?

695views

sut-icmenin-faydalari

Süt içmenin sadece kemikleri güçlendirdiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! Göbek yağlarını eritmekten bağırsak kanserini önlemeye kadar sütün mucize faydaları var. İşte, ‘Diyete Başlıyorum’ araştırma sonuçlarına göre sütün faydaları!

Süt yağ yakar ve tok tutar

Göbek ve basendeki yağları yakmak için sihirli bir güce sahiptir. Deneyler, günde 2 bardak süt içen bireylerin vücudundaki yağ oranın azaldığını ortaya koymuştur. Göbek veya basen eritmek için günde 2 bardak süt içmenizi tavsiye ederiz. Sütün faydalarından biri de, protein ve lioneik asit gibi yağ molekülleri ile kilo kontrolüne yardımcı olmasıdır.

Bağırsak kanserine karşı korur

Bağırsak ve pankreas kanserine yakalanan bireylerin, 3 ay içerisinde hayatını kaybettiği görülmüştür. Bu sebeple, sindirim sisteminin sağlığını korumak için doğru seçimler yapmalısınız. Sütün faydalarından biri de bağırsak, pankreas kanserine karşı korumasıdır. Johns Hopkins Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmada süt içenlerin bu kanserlere yakalanma riskinin düşük olduğu kanıtlanmıştır.

Saçları ve cildi güzelleştiriyor

Kalsiyum ve protein açısından zengin olan süt, cilt ve saç güzelliği için gerekli çinko ve A vitamini içeriyor. Bu sayede sivilce, akne, siyah nokta ve saç dökülmesinin giderilmesine yardımcı oluyor. Dilerseniz, haftada iki gün süt maskesiyle cilt ve saçlarınızın güzelliğini artırabilirsiniz.

sut-banner

Kemik erimesini önlüyor

Özellikle menopoz döneminde kadınlarda sıkça görülen kemik erimesine bağlı boy kısalması ve kemiklerin çabuk kırılması, günde 2 bardak süt içerek büyük ölçüde önlenebiliyor. Araştırmalar, hamile ve emzirenlerin her gün 2 bardak süt içmeleri gerektiğini vurguluyor.

Zekayı güçlendiriyor

Yoğun iş temposunda veya sınava çalışanlar için süt mucize bir içecektir! Çünkü beyin ve sinir sistemini kuvvetlendirerek hafızayı, zekayı güçlendiriyor. Özellikle, ikindi vakti ve uyumadan birkaç saat önce içilen süt, odaklanma sorununu gidermeye yardımcı oluyor.

Yüksek tansiyonu dengeliyor

Yüksek tansiyon problemi olan bireylerin yarım yağlı süt içerek yeterli miktarda kalsiyum alması önerilmektedir. Kalsiyum tansiyonu yüzde 3-10 arasında, daha da önemlisi kalp-damar hastalığı riskini yüzde 15 e kadar azaltabiliyor. Hipertansiyon tedavisinde sütün olumlu etkileri biliniyor. Hipertansiyon için kullanılan bazı ilaçların olası olumsuz etkilerini azaltmada sütün yararları olduğu saptanmış.

Sütün faydaları nelerdir, öğrendiniz.