Sağlık

Ucuz ve Kaliteli Protein Kaynağı

622views

Spor yapanlar için yeteri kadar protein almanın önemi biliniyor. Fakat yalnızca spor yapanların değil, diyet yapanların da günlük protein alım miktarına özen göstermesi gerekiyor; çünkü vücutları bir “küçülme” sürecine girdiği için, kas kaybetmeye daha eğilimli oluyorlar. Protein bakımından zengin gıdalar genelde sağlıksız ya da pahalı olarak bildiğimiz gıdalardır. Oysaki son yıllarda aklanan bir gıda var ki hem zengin hem sağlıklı hem de kaliteli bir protein kaynağı.

Bu protein kaynağı; çok yakından tanığımız yumurta. Yumurta hakkında yıllar içinde yumurta hakkında çok fazla söylenti çıktı ve uzmanlar çok defa fikir ayrılığına düştü. Sağlığa zararlı olduğu söylendi; sarısının zararlı olduğu söylendi, sarısının yararlı beyazının faydalı olduğu söylendi. Ancak son yıllarda, kolesterolün ve yağ asitlerinin daha iyi anlaşılmasıyla birlikte uzmanlar, yumurtanın da sağlıklı bir protein kaynağı olduğuna karar verdi.

Dr. Ayça Kaya yumurtanın, aynı boyutlardaki kırmızı etle, neredeyse aynı protein miktarını barındırdığını belirtti. Yumurtanın sarısının içindeki 210mg civarında olduğunu belirten Kaya, bunun kaliteli bir yağ kaynağı olduğunu da ekledi.

Unlu mamuller, cips, fast food gibi trans yağ veya kalitesiz kolesterol kaynaklarıyla kıyaslandığında yumurtanın içindeki yağ ve kolesterolün kalitesinin daha yüksek olduğunu belirten Kaya, iyi huylu kolesterolün de vücut için gerekli olduğunu, bu anlamda yumurtanın, sağlıklı insanlar tarafından gönül rahatlığıyla tüketilebileceğini belirtti.

Protein içeren diğer besinleri görmek için buraya tıklayın.