Sağlık

Yazın sahurda nasıl beslenmeli?

631views

Oruç tutmak hem nefsi hem zihni terbiye eden bir ibadettir ve iradeyi de kuvvetlendirir. Ancak Ramazan yaz mevsimine denk geldiğinde oruç tutmak daha zorlaşır; çünkü yalnızca açlığa değil susuzluğa karşı da yoğun büyük mücadele verilir. Bu yüzden yazın sahurda ne yemek gerektiğini bilmek önemlidir. İşte sizin için hazırladığımız sahur önerileri.

Vücudunuzu alıştırın

Sık sık ve ufak öğünler hâlinde yemek, çoğu beslenme uzmanının sıkça önerdiği bir yöntemdir. Peki, bunu Ramazan’da nasıl uygulayabilirsiniz? Çok basit oruç tutulan saatlerde yemek yiyemeyeceksiniz belki; ama iftardan sonra bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Eğer iftar açılır açılmaz çok fazla yerseniz, kan şekeriniz ani yükseliş ve düşüşler gösterecektir; bu da açlığa dayanmayı daha zor hâle getirir.

Bolca su için

Su tüketimi konusunda çoğumuz bilinçsiz davranırız. Aklımıza geldiğinde içebildiğimiz kadar su içer ve sonra susayana kadar su içmeyiz. Bolca su içerek ve su tüketimini de zamana yayarak vücudumuzun su ihtiyacının tam olarak karşılandığından emin olabiliriz. Su içmek için susamayı beklememeli, aklımıza geldikçe su içmeliyiz.

Sahurda hafif şeyler yiyin

Sahurda Ağır şeyler yemekten uzak durmakta fayda vardır. Bunlar hem açlığa karşı daha tahammülsüz olmamıza neden olur hem de gün içinde mide kazınmalarını sıkça yaşamamızı sağlar. Ağır yemeklerin uyku ve rehavete neden olması da üzerine eklenince süreci iyice zorlaştırır. Sahurda hafif şeyler yiyin. Bir miktar sağlıklı yağla birlikte proteinli ve bol lifli gıdaları birlikte tüketin. Böylece sindirim yavaşlar ve su tutulması artar.