Sağlık

Yogayla Sağlıklı Bir Cilde Kavuşun

631views

Yoga; stres atmak, egzersiz yapmak ve vücudunuza esneklik kazandırmak için birebir. Üstelik yoga, cildinizin de daha sağlıklı olmasını, bu sayede daha genç ve ışıl ışıl görünmesini sağlayabilir. Bunu da, çeşitli cilt bakım ürünleri gibi dışarıdan değil, doğrudan bedeninizin içinden yapıyor.

Düzenli olarak yoga yapmak, stres ve baskı altındayken vücudumuzda salgılanan hormonların daha az salgılanmasını, hatta vücudumuzdan temizlenmesini sağlar. Bu hormonlardan kortizol, cildi yaşlandırıcı ve esnekliğini azaltıcı etkilere sahiptir. Bu da cildin yaşlanmasını hızlandırır. Düzenli yoga yaparak bu hormonu vücudunuzdan temizleyebilir ve cildiniz üzerinde olumsuz etkiler göstermesini engelleyebilirsiniz.

Stres hormonları vücudumuzda etkin hâldeyken gergin oluruz. Gergin olduğumuzda da yüz kaslarımız normalden daha fazla kasılır. Bu durum da mimik ve yaşlanma kırışıklıklarının daha derinleşmesine sebep olur. Yoga, stresi azaltıp gergin yüz kaslarınızı gevşeterek, bu kırışıklıkların da etkilerini azaltabilir.

Düzenli egzersiz yapmanın faydaları, yoga için de geçerlidir. Düzenli egzersizle vücudunuzdan serbest radikallerin atılmasına destek olur, kan dolaşımını hızlandırır ve bu sayede yaşlanmanın etkilerine karşı cildinizi korursunuz. Üstelik yoga sırasına yapılan bazı hareketler, yüze giden kan dolaşımının artmasına neden olarak, buradaki dokulara daha çok kan gitmesini sağlar ve bu dokuların kendini daha hızlı onarmasına yardım eder.