Spor

Yüksek Yoğunluklu Antrenman Nedir?

666views

Yüksek yoğunluklu interval antrenman, spor yapacak zamanı kısıtlı olanlara tavsiye edilen bir antrenman şeklidir. Kilo vermek isteyenler kadar, kas kütlesini geliştirmek ya da dayanıklılığını arttırmak isteyenlerin de işine yarabilecek olan bu antrenman şekliyle ilgili merak ettiklerinizi burada bulabilirsiniz.

İnterval antrenman, antrenman yoğunluğunun belli ya da rastgele aralıklarla değiştirildiği antrenman tipine denir. Daha basit açıklamak gerekirse, söz gelimi koşu için düşünürsek, koşma hızınızı belirli aralıklarla yükseltip ardından yavaşlattığınızda, interval antrenman yapmış olursunuz.

Klasik kardiyo egzersizlerinde, nabzı belirli bir seviyeye getirecek belirli bir tempo tutturulur ve o tempo bozulmadan antrenmanın sonuna kadar devam edilir. İlk hızlanma anından sonra kalp, o hızda atmaya alıştığında da antrenmanı devam ettirmek kolaylaşır. Genelde bu tür antrenmanlarda, kişinin teorik maksimum nabız kapasitesinin %60’ına kadar çıkılır.

Yüksek yoğunluklu interval antrenmanlarda ise yüksek yoğunluğa, yani kişinin teorik maksimum nabzının %80-90’ına kadar çıkılır; antrenmanın türüne göre bu nabızda 15 saniyeden 2-3 dakikaya kadar kalınır ve ardından aktif dinlenmeye geçilir; yani çok düşük tempoda koşuya devam edilir. Tempo düşürülünce nabız da düşer. Nabız belli bir süre düşük kaldıktan sonra, patlama hâlinde, tekrar hız yükseltilir ve bu süreç birkaç defa tekrarlanır. İşte buna “Yüksek Yoğunluklu İnterval Antrenman” (High Intensity Interval Training ) denir.