Manşet

Yumurta yemek hızlı zayıflatıyor!

832views

yumurtanin-faydalari

Kilo verenlerin ortak özelliklerinden biri, kahvaltıda haşlanmış yumurta yemeleridir. Çünkü yumurta, düşük kalori değerine rağmen uzun süre tok tutar ve aşırı iştah keserek zayıflamaya yardımcı olur. “Diyete Başlıyorum” sağlıklı yaşam portalı olarak yumurta zayıflatır mı, diyette yumurta yenir mi gibi önemli sorulara en doğru cevapları veriyoruz.

İstanbul Teknik Üniversitesi yumurtayı öneriyor!

İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde yapılan araştırmaya göre, besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip gıdanın yumurta olduğu tespit edildi.

Yumurta proteini, dışarıdan alınması gerekli olan elzem amino asitleri yeterli ve dengeli miktarda içerir. Yumurta sağlıklı yaşam açısından gerekli A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamini önemli oranda içerir.

Protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan yumurta, özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır.

Yumurta yağ yakıcı mükemmel bir besindir

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Boyacıoğlu: “Yumurtanın faydaları saymakla bitmez. Yumurta konusunda dünyanın farklı ülkelerindeki üniversitelerde çeşitli araştırmalar yapılıyor. ABD’de bir üniversitede yapılan araştırmada, kahvaltıda yumurta yemenin vücut yağının kaybedilmesinde etkili olduğu belirlendi. Yağsız kas kitlesinin korunmasına yardımcı olan lösin amino asidinin zengin bir kaynağı olan yumurta, vücut yağının yakılmasında önemli rol oynuyor.”dedi.

Yumurta yiyenler kilo veriyor

Üniversitede 10 hafta süreli yapılan araştırmada, kahvaltıda yumurta, düşük yağlı süt ürünleri ve yağsız et gibi lösin amino asidince zengin protein tüketen kişilerin, kahvaltılarında karbonhidratça zengin bir diyetle beslenen kişilere kıyasla iki kat daha fazla yağ kaybettiklerinin belirlendi, böylece yumurtanın farklı bir faydası daha tespit edildi.

mantarli-yumurta-tarifi

Diyette yumurta nasıl yenir?

Sabah kahvaltıda veya akşamüstü ara öğünde bir haşlanmış yumurta yiyerek aç kalmadan kilo verebilirsiniz. Yumurtanın üzerine kırmızı biber, kimyon, nane gibi baharatlar eklerseniz metabolizma hızlanır ve daha çok yağ yakabilirsiniz. Ayrıca, yağsız tavada peynirli, patatesli omletler de yapabilirsiniz.

Yumurta beyin sistemini geliştirir

Unutkanlıktan, odaklanma sorunundan şikayetçiyseniz hemen yumurta yemeye başlayın. B vitaminleri, sinir sisteminin ve beynin gelişimi ve sağlığı için vazgeçilmezdir. Yumurta sarısı ise B vitaminleri açısından çok zengin ve kaliteli bir kaynaktır. B vitaminleri bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini de doğrudan etkilediği için hamile kadınların yeteri kadar B vitamini almaya özellikle dikkat etmeleri gereklidir.

Yağdan kilo vermeyi sağlar

Yumurtanın içindeki proteinlerin tamamı vücudumuz tarafından sindirilip kullanılabilir. Ayrıca, yumurtanın içerdiği proteinler tam proteindir; yani parçalandıkları zaman vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri sağlarlar. Bu özellikleriyle kilo verirken yağdan kaybetmeyi sağlar, kas kütlesini korur. Anlamı ise, kalıcı ve sağlıklı kilo vermektir.

yag-yakici-yogurt-banner