Sağlık

Yumurtanın ilginç faydaları

622views

Yazın yumurta yemenin zararlı olduğu gibi genel bir düşünce vardır. BU yüzden çoğu insan “karaciğerime zarar verir” korkusuyla yazın yumurta yemekten kaçınır. Oysaki yumurtanın zararlı olmadığı kanıtlanmıştır ve yumurtaya karşı zaten var olan bir alerjiniz yoksa hangi mevsimde yediğiniz de fark etmez. Bu yanlış inanışı kırmak için biz de yumurtanın ilginç faydalarını araştırdık ve sizinle paylaşmaya karar verdik.

 

Sarısı beyni geliştirir

B vitaminleri, sinir sisteminin ve beynin gelişimi ve sağlığı için vazgeçilmezdir. Yumurta sarısı ise B vitaminleri açısından çok zengin ve kaliteli bir kaynaktır. B vitaminleri bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini de doğrudan etkilediği için hamile kadınların yeteri kadar B vitamini almaya özellikle dikkat etmeleri gereklidir.

Kaliteli bir protein kaynağıdır

Yumurtanın içindeki proteinlerin tamamı vücudumuz tarafından sindirilip kullanılabilir. Ayrıca yumurtanın içerdiği proteinler tam proteindir; yani parçalandıkları zaman vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri sağlarlar. Sporcuların kullandığı bazı protein takviyelerinin yumurta beyazından yapılması boşuna değildir.

Yazın da yumurta yenir

Yazın yumurta yemek zararlıdır, inanışının yaygınlaşmasında iki etken etkili olmuş olabilir. Birincisi iyi saklanmayan yumurtaların yazın daha kolay bozulması ve bu yüzden insanları hasta etmesi ihtimalidir. Ancak uygun koşullarda iyi saklanmış taze yumurtalar için böyle bir risk söz konusu değildir.

Yumurta karaciğeri, protein açısından zengin olan başka yemeklerden daha fazla yormaz. Ancak sizin yumurtaya alerjiniz varsa veya yumurtaya alerjik tepki gösterme eğiliminde olan bir vücudunuz varsa, aşırı miktarda yumurta tüketimi bu durumları daha da ilerletebilir. Böyle bir durumunuz yoksa, makul miktarlarda yumurta tüketimi vücudunuza bir zarar vermeyecektir.