Sağlık

Grip Dengeli Beslenmeyle Önlenebilir

621views

Vitaminleri gıda takviyeleri yerine gıdalardan destek almak daha yararlıdır. Tamamlanmış bir besin içeriğinin ancak sadece besinlerden alınabileceği unutulmamalıdır. İzole edilmiş bir vitaminin, vitamin hapı olarak alınması ile gıda içindeki tüm besin öğeleriyle birlikte alınması arasında, vücuttaki biyoyararlanım açısından büyük fark vardır. Örneğin; portakal yemek, sadece C vitaminini vitamin takviyesinden almaya kıyasla, ek olarak bağışıklık sistemini destekleyen Magnezyum, folat, B6 ve antioksidanları da beraberinde getirir.

Fazla C vitamini almak vücuda fayda sağlamaz!
 
C vitamininin bağışıklık sistemini destekleyici etkileri bilinirken C vitamini yüksek dozda almanın ek bir destek sağlamadığı da kanıtlanmıştır. Dolayısı ile burada dikkat edilecek nokta, çeşitli sebze ve meyvelerden C vitaminini almak gerektiğidir. Tek tip beslenme, ikincil besin öğelerinin alımında yetersizliklere yol açabilir.
Kış aylarında portakal, mandalina, nar ve greyfurt tarzı, kolay bulunan besinlerde, dikkat edilmesi gereken bir konu da suyunu sıkmak yerine kendisini posalı tüketmenin önemidir. Posalı tüketim diğer besin maddelerinin de alımını destekler.
 
Kuru baklagilleri sofranızdan eksik etmeyin!
 
C vitamini destekleri dışında dikkat edilmesi gereken başka bir nokta da dengeli bir şekilde bütün besin guruplarını beslenme içerisine katmak olmalıdır. Kış aylarında, özellikle kuru baklagiller (mercimek, kuru fasulye gibi…), badem, fındık gibi çerezler, balık, yoğurt (özellikle probiotikli), tam buğday ürünleri ve yumurta tüketimine özen gösterilmelidir.
Bu gruplardan alınabilecek çinko, magnezyum, selenyum, B vitaminleri bağışıklık sistemini destekleme de ön sırada rol oynarlar.
 
Vücuttaki D vitamini seviyeleri de bağışıklık sistemini üzerine etkili önemli unsurların başında gelir. Kışa girerken D vitamini seviyelerini ölçtürmek ve eksikliği doğrultusunda takviye almak bağışıklık sistemini aktif bir şekilde destekleyecektir.
 
Kahvaltı yapmak bağışıklık sistemini destekler!
 
Alınan gıdaların yanı sıra öğün düzeni, gün içerisinde sağlıklı seçeneklerle ara öğün yapma, kuvvetli bir kahvaltı da bağışıklık sistemini önemli ölçüde destekler. Su tüketiminin gün içersine yayılmış bir şekilde olması, gün içersinde C vitaminli bitki çayları (zencefil, ayva, kuşburnu, kakule gibi…) tüketimi de sistemi aktif olarak temizleyerek mikropların solunum yollarında barınmasına engel olacaktır.
Bunların dışında, genel yaşam alışkanlıklarına özen göstermek yani; elleri sık sık yıkamak, uyku saatlerine özen göstermek ve spor yapmak da bağışıklık sistemini destekleyen önemli faktörlerden sayılabilirler.