ManşetSpor

Yürüyüş mü koşu mu zayıflatır?

749views

kosmak

Kalıcı kilo vermenin yollarından biri spor yapmaktır. Kimileri size yürümenizi, kimileri koşmanızı tavsiye ediyor; aklınız mı karıştı? Bilimsel araştırmalarına göre haberlerini hazırlayan, en güvenilir başvuru kaynaklarından “Diyete Başlıyorum”, yürüyüş ve koşu seçiminizde size yardımcı olacak; yürüyüş mü koşu mu zayıflatır sorusuna en doğru yanıtı verecek!

Koşmak ve yürümede kalori harcamanızı belirleyen birkaç etken vardır. Bunlar; ağırlığınız, hızınız, koştuğunuz mesafe ve eğimdir. Bu değerlerin bazıları, toplam kalori harcamanız üzerinde daha fazla etkiliyken, bazıları da daha az etkilidir. Örneğin ağırlığı arttırmaktansa, mesafeyi veya eğimi arttırmak daha etkili olacaktır.

Standart hızda yürümek, standart hızda koşmaya göre oldukça az enerji harcar. Yürümenin koşmaktan tek farkının hız olduğu düşünülür; fakat koşma ve yürümenin dinamikleri çok farklıdır. Koşarken iki ayağınız birden yerden kesilir. Ayakların daha çok ve hızlı şekilde yerden kaldırılması, eklemlere binen darbe ve yükleri de arttıracaktır. Oysaki yürümede bu yük artışı çok daha düşük düzeydedir. Kendini alıştırmak isteyen, eklem ve kaslarına, koşuya uyum sağlamak üzere zaman vermek isteyen veya kilo fazlası olanlar için bu durum, bir tercih sebebi olabilir.

sporcular-1

Koşu ve yürüyüş kıyaslamasında, ibrenin yürümeden yana döndüğü bir aralık var; hızlı yürümek. Burada yürüme yarışlarındaki gibi hızlı yürümeyi kastediyorum. Yürüme hızınızı bu boyutta arttırdığınızda, yakılan kalori miktarı koşmaktan çok da farklı olmuyor. Yani koşu ve yürüyüşte kıyaslama yaparken araba sürer gibi düşünebilirsiniz. Yüksek devirlerde kullanırsanız, daha çok yakıt tüketirsiniz.

Koşmak mutluluk veriyor!

Bu açıklamalardan yola çıkarak anlaşılıyor ki; eğer zamanınız varsa, daha uzun mesafeler yürüyerek de koşmayla aynı kalorileri yakabilirsiniz. Fakat koşmanın daha fazla faydası var: Vücudunuzu zorluyor olmanız, akciğerlere, kalbe ve kaslara binen yükü artması. Tüm bunlar daha farklı tepkilere neden oluyor. Bu zorlama ve kendi kapasitenizi aşma uğraşını, beyniniz ödüllendiriyor. Mutluluk hormonları, adrenalin, endorfin ve testosteron; başarılı, mutlu ve özgüvenli hissetmenizi sağlıyor. Diyaframı ve kalp kaslarını güçlendiriyor.

Eğer spor geçmişiniz yoksa, ama artık hayatınıza sporu sokmaya karar verdiyseniz, kendinizi zorlamadan, tadını alarak spor yapmak için, uzun yürüyüşleri tercih edebilirsiniz. Kilo fazlanız varsa, eklemlerinizi zorlamayacak kilolara düşene kadar yürüyüşü, sonrasında kilonuzu korumak için kısa koşuları düşünebilirsiniz.

Koşamıyorsanız, yürüyün.

Zamandan tasarruf etmek, az zamanda çok kalori yakmak, kas gelişimini tetikleyen hormonları salgılatmak, kaslarınızı güçlendirmek içinse, koşmayı tercih edebilirsiniz. Seçim size kalmış. Fakat seçiminiz ne olursa olsun, tatlı yürüyüşlerle başlayan spor aşkınızın kalbinize ve sağlığınıza faydası dokunacaktır. Spor dolu ve sağlıklı günler dileğiyle.