ManşetSpor

Yürüyüş yaparken nelere dikkat edilmeli?

748views

acikhava-spor-kadin-diyet

Yürüyüş, tüm vücudu çalıştıran ve keyif veren egzersizlerden biridir. Kilo vermek, yağlardan kurtulmak ve sağlığınızı korumak için yürüyüş yapmalısınız. Peki, yürüyüş yaparken nelere dikkat edilmeli? Türkiye’nin en güvenilir sağlıklı yaşam portalı, “Diyete Başlıyorum” olarak, yürüyüşün püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Boyun ve omuzları rahat yapın

Yürürken kendimizi oldukça rahat bırakmalıyız. Böylece tüm ağırlığımızı belirli bir bölgeye verip, o bölgeye yüklenmemiş oluruz. Bunun için boynunuzu ve omuzlarınızı oldukça rahat bir şekilde bırakın. Zamanla daha doğru nefes alıp vererek bunu başardığınızı göreceksiniz.

Ayak ve ayak bileğine dikkat edin

Çoğumuz yürürken ayaklarımızı bükerek değil dümdüz adım atarak yürürüz. Ancak bu yürüyüş şekli hem dizlerimizi yorar hem de yürüyüşün kalçalarımıza hiçbir etkisi olmaz. Bunun için parmak uçlarını kullanarak yürümeliyiz. Yani yürürken ayak parmaklarımız da hareket etmeli. Aynı zamanda çok kısa adımlar yerine uzun adımlar atmaya çalışmalıyız.

kosan-kadin-spor

Kollar ve elleri rahat bırakın

Yürüyüş yaparken kollarımızı da mekanik bir duruştan öte rahat bırakmalıyız. Kol dirseklerimiz 90 derecelik bir açıyla durmalı. Her iki kolunuzla sergileyin. Ellerinizi yumruk pozisyonuna getirmeden yine rahat bırakarak yürüyüşe devam edin.

Kalçalar ve leğen kemiğine dayanın

Üst vücut ağırlığımızı hatalı olarak kalçalarımıza veririz. Ancak yürürken her iki kalçamızda da birer bardak su varmış gibi iki yana sallamamaya çalışmalıyız. Aynı zamanda onları yürürken sıkmak yerine rahat bir şekilde yürümeliyiz. Böylelikle kalçalarımızdaki kiloları yok etmeye başlayabiliriz.

yag-yakici-yogurt-banner