Sağlık

Zayıflamak mı İstiyorsunuz?

486views

Hatayı belirleyin
Kilo alıyorsanız ya da aldıysanız, bir yerlerde bir hata yapmışsınız demektir. Bu doğaldır. Hayatın zor şartları içinde, hepimiz bazı şeyleri gözden kaçırabiliriz. Önemli olan ortada bir hata olduğunun farkına varıp bunu düzeltmektir. Diyet yapamadan veya beslenme alışkanlıklarınızı yeniden düzenlemeden önce, yanlışı nerede yaptığınızı belirleyin. Birkaç gün, hatta bir iki hafta kadar, normal beslenmeye devam edin. Bu sırada yediğiniz, içtiğiniz her şeyi not edin. Sürenin sonunda, notlarınızı karşınıza alıp, yediklerinizi liste hâlinde görünce, hatanın nerede olduğunu bulacaksınız.

Gerçekçi çözümlere yönelin
İşin kolayına kaçıp şok diyetlere veya mucizeler vaat eden çözümlere yönelmeyin. Sağlıklı yaşamı, yeni yaşam biçiminiz olarak benimsemelisiniz. Bu yüzden uygulanması çok zor, sizin için çileye dönüşecek uygulamaları aklınızdan çıkartın.

Hareketlenin
Daha hareketli bir yaşam tarzını benimsemek için neler yapabileceğinizi düşünün. İşiniz veya yaşam şartlarınız ne olursa olsun, daha hareketli olmanın yollarını bulabilirsiniz. Olimpiyatlara hazırlanan sporcular gibi antrenman yapmanıza gerek yok. Fazladan harcadığınız her kalori sizi hedefinize yaklaştıracak. Evde egzersiz yapabilir, asansör kullanmayı bırakabilir, mümkünse düzenli yürüyüşe çıkmayı deneyebilirsiniz. Daha hareketli olmak, yalnızca zayıflamanızı değil, daha sağlıklı olmanızı sağlayacak; bunu hep aklınızda tutun. Egzersiz veya hareketi, zayıflamak için ödemek zorunda olduğunuz bir bedel gibi düşünmeyin, daha sağlıklı olmak için seçtiğiniz bir yol olarak düşünün. Daha rahat nefes alıp, daha çevik olmaya başladığınızda, zaten yerinizde durmak istemeyeceksiniz.