Sağlık

Zayıflamak mı İstiyorsunuz?

668views

Kilo vermek, gözümüzde büyüttüğümüz gibi çok zor olması ya da hayatımızı etkilemesi gereken bir süreç değildir. Birkaç noktaya dikkat ederek, hayatınızı en az şekilde etkileyerek kilo verebilirsiniz. İşte kilo vermek isteyenler için bazı ipuçları.

Kendinize haksızlık etmeyin
Kilo fazlanız fark edilmeyecek kadar az da olabilir, çok fazla da; fakat ne olursa olsun, öncelikle kendinizi olduğunuz gibi kabullenmelisiniz. Unutmayın o sizin vücudunuz, onu olduğu gibi sevmeyi öğrenmeden daha iyi bir hâle getirmek için gerekli azmi ve sabrı bulmanız zor olur. Vücudunuzu sevdiğinizi ve onu daha iyi, daha sağlıklı ve daha güzel görünen bir hâle getirmek istediğinizi aklınızda tutun ve bunu sürekli kendinize hatırlatın. “Yapamayacağım, olmayacak, başaramayacağım” gibi ifadeleri aklınızdan çıkartın! “Hedefime ulaşacağım!” yola çıkarken, aklınızdaki tek ifade olmalı.

Hedef belirleyin
Kendinize bir varış noktası belirleyin. Daha zayıf haldeyken çekilmiş bir resminiz, vücudunu beğendiğiniz bir ünlü, bir sporcu… Bunların hepsi size yardımcı olacaktır. Böyle bir resmi aklınıza kazıyın. Abur cubur yemek istediğinizde veya spor yapacak gücü kendinizde bulamadığınızda o resmi gözlerinizin önüne getirin. Unutmayın ki bu yolda attığınız, büyük küçük her adım, sizi o hedefe birazcık daha yaklaştıracak.

Sabırlı olun
Belirlediğiniz hedefe ulaşmak için gerçekçi bir zaman aralığı belirleyin. Bir ay sonraki bir düğün veya bir hafta sonraki tatil için değil; hayat boyu sağlıklı kalmak için kilo vermeyi amaçlamalısınız. Bunun bir süreç olduğunu “asla” unutmayın. Kilo sorununuz bir haftada ortaya çıkmadı, onu bir haftada çözmeye çalışmayın. Kararlı ve istikrarlı adımlarla ilerlemeniz gerektiğini unutmayın.

Yazının devamını okumak için sayfalarda ilerleyin.