Spor

3 dakikada 200 kalori yakma yolları

631views

Gününüz çok mu yoğun geçiyor? Spor yapmaya zaman ayıramıyor musunuz? Yalnızca diyet yaparak zayıflayamıyor; ama bir türlü spor yapmaya başlayamıyor musunuz? O zaman size bir önerimiz var; elinize fırsat geçtiği her an spor yapın. Merak etmeyin bu sayede tüm egzersizinizi tek bir seferde yapmayacak üçer dakikalık ufacık parçalara ayıracaksınız. Böylece kilo vermeniz ve sağlığınızı korumanız kolaylaşacak. Bunun için tek bilmeniz gereken 3 dakikada 200 kalori yakmanın yolları.

 

Temel aerobik hareketiyle zayıflayın

En temel aerobik hareketlerinden birini zayıflamak için kullanabilirsiniz. Bacaklarınızı omuz hizasında açın ve ellerinizle başınıza dokunun veya başınızın üzerinde birleştirin. Sonra hafifçe zıplayın ve bacaklarınızı kapatıp ellerinizi yan tarafta bacaklarınıza değdirin. Sonra tekrar zıplayın ve bacaklarınızı açarken ellerinizi ilk pozisyona geri döndürün. Bu şekilde 3 dakika devam edin.

Burpees

Bu hareketi yapmak önce tüm gücünüzle havaya sıçrayın. Tıpkı yüksek bir tavanı ellemeye çalışıyormuşsunuz gibi. Ardından hemen yere çömelin. Ellerinizi de yere koyun. Sonra ayaklarınızı geriye atıp şınav pozisyonu alın ve bir şınav çekin. Ardından dizlerinizi karnınıza çekin zıplama pozisyonu alın ve ilk seferinde yaptığınız gibi havaya sıçrayın. Bu döngüyü 3 dakika boyunca devam ettirin.

Merdiven çıkın

Basamakları düzgün bir merdiven bulun ve olabildiğince hızlı şekilde merdiveni çıkın. Sonra daha yavaş bir şekilde aşağı inin ve bu döngüyü 3 dakika boyunca sürdürün.

Büyük adım yürüme

Ellerinizi belinize koyun. Sağ ayağınızla öne doğru büyükçe bir adım atın. Ardından sağ dizinizi kırın ve diz çökecekmiş gibi zemine doğru yaklaşın. Sol diziniz yere değmek üzereyken durun ve sağ ayağınızın üzerinde dikilerek ileri doğru gidip adımı tamamlayın. Ardından sol ayakla aynı şeyi tekrarlayın. Böylece 3 dakika devam edin.

Hareketleri 3 dakika boyunca dinlenmeden yapamıyorsanız 30 saniyelik veya birer dakikalık setler hâlinde de yapabilirsiniz.