Diyet

Kilo verdiren mutfak önerileri

622views

Beslenme alışkanlıkları kilomuzu belirleyen ana etmenlerden biridir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip birinin kilo alma olasılığı daha düşük olacaktır. Benzer şekilde de sağlıksız beslenme alışkanlıklarına sahip birinin de kilo alması daha kolay olacaktır. Bu yüzden mutfak alışkanlıklarımızı düzenleyerek daha kolay kilo verebilir ve daha sağlıklı beslenebiliriz. Kilo verdiren mutfak önerileriyle siz de daha sağlıklı beslenebilir ve daha kolay kilo verebilirsiniz.

 

Meyveleri kolayca ulaşılacak yerlere koyun

Meyveleri buzdolabındaki en göze çarpan ve kolay erişilebilir yere koyun. Buzdolabını açtığımızda, gözümüze ilk çarpan yiyecekleri seçme olasılığımız çok yüksektir. En görünür yerlere en sağlıklı yiyecekleri koyarsanız, bunları seçme ihtimaliniz de daha yüksek olur. Meyveleri önceden yıkayıp, dilimleyip kaplara da koyarsanız çok daha erişilebilir olacaklardır.

Dev bir kâse salata hazırlayın

Salatalar, daha az yemek ve sağlıklı beslenmek açısından çok faydalıdır. Salatada kullanılan yeşillikler ve diğer malzemeler sağlığa çok faydalı olduğu gibi, doyurucu ve düşük kalorilidir. Bu yüzden yemeklerden önce salata yemek kilo vermenize ve sağlıklı beslenmenize yardımcı olacaktır. Ama her akşam salata hazırlamaya üşenebilirsiniz. Bunun için en iyisi, hafta başında bol miktarda malzemeyi hazırlayıp kaplarda saklamaktır. Böylece tek yapmanız gereken; istediğinizi malzemeleri karıştırıp üzerine biraz sirke veya limon eklemek olacaktır.

Ölçek kullanın

Yemeklere koyduğunuz malzemelerin miktarını bilmek yemeğin veya yediklerinizin toplam kalorisini bilmek için gereklidir. Elinizin altında ölçekler ve ölçme kapları hazır hâlde olursa bu anlamda işiniz çok kolaylaşır. Aslında en iyisi dijital bir mutfak tartısı almaktır. Böylece yediğiniz veya yemeklere eklediğiniz besinleri gramı gramına tartabilir ve yemeklerden aldığınız kalorileri çok hassas bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Atıştırmalıklarınızı porsiyonlara bölün

Atıştırmalık olarak yemeyi planladığınız şeyleri önceden porsiyonlara bölmek de kilo kontrolü açısından çok faydalıdır. Bir örnekle açıklayalım: Atıştırmalık olarak badem, fındık veya ceviz yemek faydalı bir alışkanlıktır. Ama büyükçe bir paket bademi açtığınızda büyük ihtimalle paketin tamamını bitirirsiniz. Böylece yine yüksek miktarda kalori almış olursunuz. Ama büyük paketi, birer avuçluk küçük parçalara bölüp saklasanız, büyük ihtimalle çok daha az bir miktar tüketirsiniz.

Abur cubur bulundurmayın

Kolayca ulaşabileceğiniz yerde olan yiyecekleri önünde sonunda yersiniz. Bu durumu engellemenin en kolay yolu evde abur cubur bulundurmamaktır. Böylece canınızın çekmesini de önlemiş olursunuz. Zaman içinde de abur cubur yememe alışkanlığı kazanırsınız.

Bir öğünden fazlasına yetecek yemek hazırlayın

Yemekleri bir öğün için hazırlarsanız, o yemekleri bir seferde bitirmeye çalışmak kaçınılmaz olur. Oysaki yemekleri bir öğünden fazlası için yetecek miktarda hazırlarsanız, sonra ziyan olmayacağını bilir ve saklama kaplarına koyup saklayabilirsiniz. Sakladığınız bu yiyecekleri de ertesi gün yiyebilir, ara öğün olarak yemek üzere işe götürebilir veya farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz.