Spor

Daha etkili egzersiz yapmanın yolları

626views

Sağlığınızı korumak ve zayıflamak istiyorsanız, düzenli egzersiz yapmak sizi hedefinize daha hızlı ulaştırabilir. Bir de daha etkili egzersiz yapma yollarını bilirseniz, yaptığınız egzersizlerden en yüksek verimi alır ve hedeflediğiniz kilolara çok daha hızlı ulaşırsınız. Üstelik spor yapmak da sizin için çok daha eğlenceli hâle gelecektir.

Hafta sonlarını değerlendirin

Hafta içi iş, yoğunluk, koşturmaca derken yorgun hissetmiş ve egzersiz programınızı ihmal etmiş olabilirsiniz. Hafta sonları bu eksikleri kapatmak için çok güzel birer fırsattır. Hafta içinde eksik kalan egzersizlerinizi telafi etmek için hafta sonu egzersizlerinizi biraz arttırabilirsiniz. Normalde 30-45 dakika kadar koşuyorsanız, süreyi 60 dakikaya çıkartabilir veya yoga, pilates ya da yüzme gibi değişik bir egzersizi de hafta sonu programınıza ekleyebilirsiniz. Süre çok da uzatmamaya dikkat edin yoksa bitkinlik başlar. Hafta içini telafi etmek için bir saatten uzun süre spor yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız bunun yerine ikinci ve değişik bir egzersizi tercih edin.

 

Değişiklik yapın

Eğer tüm hafta boyunca kardiyo egzersizleri yaptıysanız biraz da esneme veya güç egzersizi yapabilirsiniz. Böylece daha az sıkılırsınız; üstelik değişiklik yapmak, egzersiz yapma hevesinizi de canlandıracaktır.

 

Eğlenceli etkinliklere katılın

Sporu eğlenceye çevirmek de egzersizlerinizi daha etkili hâle getirmenin bir yoludur. Arkadaşlarınızla trekking turlarına katılabilir, havuza gidebilir, dans kurslarına katılabilir veya tırmanma duvarı gibi etkinlikeri deneyebilirsiniz. Bu tür etkinlikler için de hafta sonları bulunmaz fırsatlar yaratır. Hafta sonu planınıza saatlerce hareketli olacağınız; ama egzersiz yaptığınızın farkına bile varmayacağınız bu tür etkinlikler ekleyebilirsiniz.

 

Egzersiz alanına giderken de spor yapın

Bir spor salonuna mı gidiyorsunuz; yoksa bir parka mı? Pekiyi, spor yaptığınız alana olan mesafeniz ne kadar? Bu mesafeyi arabayla gitmek yerine hafif tempolu bir koşuyla gitmek de size fazladan spor yapmak için fırsat yaratır ve egzersiz etkinliğinizi arttırır. Eğer mesafe koşulamayacak kadar uzaksa, arabanızı 10-15 dakika uzaklıkta bir yere park edebilirsiniz.

 

Programınıza arkadaşlarınızı da dahil edin

İster dans kursu olsun ister yoga sınıfı, yaptığınız egzersiz etkinliklerine arkadaşlarınızı da dâhil etmeye çalışın. Bu durum size motivasyon sağlamakla kalmaz, daha neşeli bir şekilde ve yorulmadan spor yapmanıza olanak sağlar. Böylece arkadaşlık bağlarınız güçlenirken ve eğlenceli vakit geçirirken ne kadar spor yaptığınızın farkına bile varmazsınız.