Sağlık

Akneler için Bitkisel Çözümler

479views

 

Limon ve yumurta beyazı
Limonun içindeki C vitamini ve meyve asitleri cildi yenileyici özelliklere sahiptir. Yumurta beyazındaki proteinler ise sağlıklı bir cildin kendini yenilemesi için faydalıdır. Bir yumurtanın sarısını ayırıp beyazını bir kaba alın. Yumurta beyazının içinde bir miktar limon sıkıp karıştırın. Karışımı yüzünüze sürüp 15 dakika kadar bekletin ve ardından yıkayın.

Salatalık maskesi
Bir salatalığı blender kullanarak çekin. Macunumsu bir hâl alınca içine bir yemek kaşığı toz şeker dökün ve iyice karıştırın. Ardından yüzünüze masaj yaparak sürün. Toz şeker parçacıkları “peeling” etkisi yaparken, salatalık cildinizi temizleyecek, canlılık verecek ve cildinizdeki ton değişimlerini dengeleyecek.

Bal-tarçın maskesi
3 yemek kaşığı balla 1 çay kaşığı toz tarçını karıştırın. Tarçını balın içine iyice yedirene kadar karıştırın ve yatmadan önce yüzünüze masaj yaparak sürün. Sabah kalktığınızda yüzünüzü, ılık suyla yıkayın. İki hafta içinde cildinizdeki gelişmeyi kendiniz göreceksiniz.

Sarımsak
Mucize bitki sarımsağı, akne tedavisi için de kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken; sarımsağı kesmek ve özsuyu bulaşacak şekilde, akne veya sivilcenin üzerine sürmek. Biraz yakabilir. Bunu gün içinde birkaç kere yapın. Ancak çok bastırmayın aksi takdirde cildinizi tahriş edebilir. Akneleri sıkmayın ve kaşımayın. Yalnızca sarımsağı üzerine sürün. Sarımsağın kronik sivilceleri bile tedavi edebildiği söylenmektedir.

Diş macunu
Yatmadan önce sivilcelerin üzerine çok az miktarda diş macunu sürmenin de, sivilceleri kurutmada faydalı olduğu söylenmektedir.