Sağlık

Akneler için Bitkisel Çözümler

658views

Akneler ya da sivilceler, hormon dengesindeki değişiklik ya da dengesizlikler yüzünden oluşabilir. Bazı dönemlerde, tüketilen gıdaların da akne oluşumunu tetikleme ihtimali vardır. Bunların dışında dış etkenler de sivilce oluşumunda etkili olabilir. Dış etkenleri sivilce oluşturmasını engellemenin en emin yolu cildin temizliğine özen göstermektir. İşte akneleri tedavi etmede ve cildi temiz tutmada kullanılan bazı bitkisel çözümler.

 

Elma sirkesi
Elma sirkesi, ph değeri ve antibakteriyel özellikleri sayesinde, birçok ev reçetesinin ilk içeriğidir. Elma sirkesini bire bir oranda suyla karıştırıp bir pamukla cildinizin sorunlu bölgelerine uygulayabilirsiniz. Yalnız suyla karıştırmayı ihmal etmeyin; çünkü elma sirkesi yüksek oranda asit içerir.

Çay ağacı yağı
Çay ağacı yağı da sivilcelere karşı kullanılan ev reçetelerindendir. Çay ağacı yağını bir pamukla doğrudan sivilceler üzerine uygulayabilirsiniz.

Bal ve yoğurt
Bal antiseptik özelliklere sahiptir. Yoğurdun içinde bulunan laktik asit de cilt için faydalıdır. 2 yemek kaşığı yoğurtla bir tatlı kaşığı balı karıştırın ve 10-15 saniye kadar mikrodalga fırında ısıtın. Karışımı yüzünüze sürün ve 10-15 dakika kadar bekletin ve ardından yüzünüzü yıkayın.

Devamını okumak için sayfalarda ilerleyin.