Sağlık

Alerjilere doğal çözümler

375views

Alerjiye uygulanabilecek çözümler

Ev tozu akarlarının yatağınıza girmesini önlemek için “hipoalerjenik” olarak satılan özel 1 mikron veya lateks yastık ve yatak kılıflarını kullanın. Bu kılıflar, çarşaf gibi sarmamalı, fermuarlı olmalı.

Perde, panjur ve havalandırma filtreleri dâhil olmak üzere haftada en az bir kere toz alın, silin ve süpürün. Mümkün olduğunda, en küçük tozları ve kedi-köpek kepeklerini bile toplayan HEPA filtresi (çok hassas hava filtresi) kullanın. Bu filtreyi yılda dört kere değiştirin.

Evinize hava temizleyici bitkiler için yer açın. Ficus ağacı, yılan bitkisi ve gerber gibi bitkiler karbon monoksit, formaldehit ve diğer iç mekân hava kirletici maddeleri filtreleyerek havanızın temizlenmesine yardımcı olur. Bitkilerinizi aldığınız mağazaya farklı öneriler için danışın.

Eğer şiddetli alerjileriniz varsa evinizde halı yerine ahşap döşeme kullanmayı denemelisiniz.
Alerjik tepkileri, yani semptomları ortadan kaldıran, reçeteli ya da reçetesiz olarak satılan çeşitli ilaçlar da bulunmaktadır. Elbette ki alerjik tepkileriniz ilaçla çözülebilecek boyutlara gelmeden önce önlem alarak sorunu çözmeye çalışmak en etkin yollardan biridir.