Sağlık

Balık Yağı Kullanım Önerileri

631views

Beyin ve kalp-damar sistemine olan faydalarıyla gündeme gelen balık yağını, gıda takviyesi şeklinde de edinmek mümkün. Fakat uzmanlar, bu tabletlerin kullanımı konusunda ikiye bölünmüş durumda. Kimileri bu tabletleri kullanmak yerine balık yiyerek bu yağı doğal kaynaklardan tüketmemiz gerektiğini söylüyor; diğerleriyse balık yağı tabletlerinin de aynı faydaları sağladığını söylüyor.

Gıdaları doğal kaynaklardan tüketmek elbette ki daha güvenli ve tercih edilir bir yoldur. Ancak balığın kimi çeşitlerini sürekli tüketmenin, ülkemiz standartlarında bazı bütçeleri zorlayacak olması bir yana, sürekli balık tüketme ilgili başka endişeler de var.

Okyanuslar, çevre kirliliğinden en çabuk etkilenen yaşam alanlarındandır. Sulara yayılan zararlı maddelerin, suyun ulaştığı her yeri ve içindeki canlıları hızla etkileme ihtimali yüksektir. Balıklar için de aynı durum söz konusu. Özellikle insan sağlığı üzerinde de çok zararlı etkileri olan kurşun ve cıva, neredeyse tüm balıkların etinde belirli oranlarda bulunur. Bu yüzden Amerikan Sağlık Bakanlığı, hamile kadınların ve belli yaş altındaki çocukların, çeşitli balık türlerini belirli miktarlardan fazla tüketmemesini tavsiye eden bir bildiri yayımlamış.

Balık mı Balık Yağı Tableti mi?

Besi balıkları için de benzer riskler söz konusu. Bu balıkları beslerken kullanılan yemler, yemlere konulan katkı maddeleri ve hatta balıklara doğal ortamında yetiştiğinde alacağı rengi vermek için yemlere çeşitli maddeler karıştıran firmalar, tüketicinin aklında soru işaretlerine neden oluyor. Bu ve buna benzer olumsuz etkenler, kullanıcıları balık yağı tabletlerini tercih etmeye yönlendiriyor.

Pekiyi balık yağı tabletlerini hangi durumlarda kullanmak gerekir? Herhangi bir alerjiniz yoksa ve balık yağıyla etkileşime girdiği bilinen bir ilaç kullanmıyorsanız, balık yağı tabletlerini kullanabilirsiniz. Her yaştaki yetişkinler için uygundur.

Düzenli kullanımda balık yağının adet öncesi sıkıntılardan çeşitli sinir sistemi sorunlarına; hatta bir eklem hastalığı olan osteoatrit gibi durumlarda bile fayda sağladığı düşünülmektedir. Ancak, sağlığın geneli ve beyin işlevleri üzerindeki olumlu katkıları da düşünülünce, en azından dönem dönem de olsa, düzenli olarak balık yağı tüketmek sağlığınıza olumlu etki edecektir. Araştırmaların çoğuna göre, belirli birkaç durum dışında, balık yağı hapı kullanmakla balık yiyerek balıkyağı tüketmek arasında bir fark olmuyor. Yalnız tercih edeceğiniz markanın içindeki tablet başına düşen EPAve DHA miktarlarına bakmanızda fayda vardır. Balık yağı tableti adıyla satılan ürünler yerine, omega-3 veya omega-6 gıda takviyesi adıyla satılan ürünleri de incelerseniz daha iyi seçenekler bulabilirsiniz.

Balık yağını günün herhangi bir saatinde tek seferde ya da 2-3 defada alabilirsiniz. Çeşitli durumlara göre önerilen dozlar 1-3 gram arasında değişmektedir. Balık yağını tedavinizin bir parçası olarak kullanmak niyetindeyseniz, kesin dozları öğrenmek için doktorunuza danışmanızda fayda var.