Sağlık

Balık Yağının Faydaları

666views

Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin sinir ve kalp damar sistemine sağladığı faydalar, bu yağları düzenli olarak tüketmenin önemini ortaya koyuyor. Antioksidan özellikleri de olan ve hatta insan vücudunu yaşlanmanın etkilerinin karşı bile koruduğu düşünülen balık yağının faydalarını merak ediyor musunuz?

 

Belleği güçlendirir: İngiltere’de ilkokul çocukları üzerinde yapılan bir deneyde, düzenli olarak balıkyağı tüketen çocukların öğrenme ve bellekle ilgili becerilerde diğer çocuklara göre daha hızlı ilerleme kaydettikleri gözlenmiştir.

Sinir sistemini korur: Balık yağı içindeki yağ asitleri beynin yanı sıra diğer sinir hücrelerinin de iyileşmesi ve yenilenmesini için gereklidir.

Çevrenin zararlı etkilerine karşı vücudu korur: Amerika’da, büyükşehirlerde yapılan bir araştırma, çevre kirliliğinin insan vücudu üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin, düzenli balık yağı tüketmekle azaltılabileceğini ortaya koymuş.

Yaşlanma etkilerini azaltır: Balıkyağı cilt, sinir sistemi, kalp-damar sistemi gibi yaşlanmadan en büyük zararları gören sistemler üzerinde dahi olumlu etkiye sahiptir. Yılların bu sistemler üzerindeki olumsuz etkilerinin ilerlemesini yavaşlatır.

Antioksidan etkilidir: Yaşlanma, kanser, çevre kirliliğinin vücudumuza verdiği zararlar gibi pek çok olumsuzluktan sorumlu tutulan serbest radikallere karşı vücudumuzu korumada balık yağının çok faydası vardır.