Sağlık

Balık Yağının Faydaları

484views

 

Enflamasyonu azaltır: Balıkyağı, vücudun genelinde ya da belirli noktalarda kendini gösteren iltihapları; yani enflamasyonları azaltmada da etkilidir.

Eklem ağrılarını azaltır: Osteoartrid gibi hastalıklar yüzünden ortaya çıkan eklem ağrılarını azaltmada da balıkyağının faydalı olduğu belirlenmiştir.

Kilo vermeye destek olur: Avustralya’da yapılan bir araştırmada, düzenli spor yapmanın yanı sıra düzenli olarak balık yağı tüketen deneklerin, özellikle karın bölgesindeki yağları daha hızlı yaktığı fark edilmiştir.

Kas kütlesi kaybını önler: Özellikle diyet yaparken önemli bir endişe konusu da, kas kütlesi kaybının söz konusu olmasıdır. Düzenli olarak balıkyağıyla beslenenlerde kas kütlesi kaybı ya olmaz ya da daha yavaş olur.

Çeşitli kanser türlerine karşı koruyucudur: Düzenli olarak balık yiyen ve yemeyen kişilerin kıyaslandığı bir araştırma da, düzenli olarak balıkyağı tüketen kişilerde çeşitli kanserlerin görülme oranlarının daha düşük olduğunu ortaya çıkartmıştır.

Depresyona karşı korur: Amerikan ordusundaki intihar eğilimli askerler üzerinde yapılan bir deneyde askerlerin bir kısmına geleneksel tedavi ve önlemlerin yanı sıra balık yağı da verilmiş. Düzenli olarak balıkyağı tüketen askerlerdeki gelişme ve olumlu ilerlemenin çok daha hızlı olduğu kaydedilmiş.