Sağlık

Bel Kalınlığı Yaşam Süresini Belirliyor

624views

Bel kalınlığı, vücut kitle indeksinin hesaplanmasında önemli bir paya sahip. Aynı zamanda insanların diyabet, kalp krizi gibi sorunlarla karşılaşma risklerinin de hesaplanmasında belirleyici. Ancak uzmanların belirttiğine göre, insanlar bu hastalıklara yakalanmasa bile, bel çevresinin, sağlıklı düzeyden daha kalın olması, toplam yaşam süresini de kısaltabiliyor.

Amerika’da, katıldığı programlar, yazdığı kitaplar ve verdiği tavsiyelerle “sağlıklı yaşam” denince ilk akla gelen isimlerden biri hâline gelen Mehmet Öz, Türkiye’de 30 milyon kişinin, bel çevrelerinin kalınlığı nedeniyle, risk altında olduğunu belirtti.

Bel çevresini inceltmenin toplam yaşam süresini ve kalitesini de uzatacağını hatırlatan Öz, günde 10.000 adım ya da 30 dakika yürümenin, bu amaca ulaşmakta çok faydalı olacağını da ekledi. İdeal bel çevresini ölçüsünün ne olması gerektiği sorusuna da çok basit bir açıklama getiren Mehmet Öz, ideal bel çevresinin kişinin boyunun, en fazla yarısı kadar olması gerektiğini söyledi. Mehmet Öz konunun önemine vurgu yaparak, istatistiklere göre, bel çevresi sağlıklı ölçülere daha yakın olan insanların daha uzun ve sağlıklı yaşadığını açıkladı.