Spor

Bilgisayar Oynarken Kilo Verin

618views

Evde tek başınıza veya arkadaşlarınızla eğlenip sosyalleşirken de kilo vermenin yolları var. Ne olduklarını merak ediyorsanız, bu yazımız tam size göre.

İnsanların, bilgisayarları eğlence amaçlı kullanması ve fast food kültürünün ortaya çıkması yaklaşık olarak aynı zamana denk geliyor. Hazır yemeklerin içerdikleri yüksek kalori ve bilgisayar karşısında eğlenmek için enerji harcamaya gerek kalmaması, ister istemez bilgisayarları da, insanları kilo sorununa götüren süreçte, suç ortağı konumuna düşürmüş oldu. Büyük fast food firmaları kendi cephelerinde, soruna çözüm ararken, bilgisayar firmaları da boş durmuyor elbette.

Özellikle konsol dünyası, koltuğunuza yayılarak eğlenmenize hoşgörüyle yaklaşmıyor artık. İnsanları eğlenirken hareketlendirmek üzere, teknolojinin tüm olanaklarını seferber ediyor firmalar. Bu konuda ilk atılımı yapan Nintendo diyebiliriz sanırım. Tam olarak bu felsefeyle yola çıkmış olmayabilir; fakat Nintendo Wii, oynanış şekli ve oyun kumandalarıyla, televizyon karşısında eğlenme şeklini değiştirdi. Örneğin, bir tenis oyununu oturduğunuz yerden oynamak yerine, ayağa kalkıp sanki korttaymış gibi oynamak zorunda kalıyordunuz bu ürünle.

Rakipler de boş durmadı tabiî ki. Sony, Playstation adlı konsol için, “Kinect” adlı ürünü geliştirerek, süreci bir adım öteye taşıdı. Bu ürünü edindikten sonra yapmanız gereken tek şey, televizyonun karşısında durmak ve oyunda ne yapmanız gerekiyorsa onu yapmaktı. Bokstan koşuya, cirit atmadan dansa kadar, Kinect uyumlu geniş bir oyun yelpazesiyle oyun severlerin karşısına çıkan Sony, evinde eğlenen insanları koşturmayı, atlatıp zıplatmayı kafasına koymuş gibi görünüyor.

Bahsettiğimiz firmaların insanları hareketlendirmek için yaptıkları bu kadarla da kalmıyor. Jillian Michaels gibi ünlü spor eğitmenleriyle anlaşan firmalar, oyun konsollarını kişisel spor eğitmenlerine dönüştürmeye başladı. Zaten hareketlerinizi algılayabilen aygıtlara sahip olan bu “oyuncaklar” hareketi yapıp yapmadığınızı veya doğru yapıp yapmadığınızı anlayabiliyor. Siz de, başınızda bir eğitmen varmış gibi egzersiz yapabiliyorsunuz.

Arkadaşlarla toplandığınızda ya da evde tek başınızayken hareketsizce zaman öldürmek yerine, bu yöntemi deneyebilirsiniz. Böylece eğlenirken biraz da kalori yakmış olursunuz. Hatta hazır eğlenerek egzersiz yapmanın keyfine varmışken, uzman spor eğitmenleri tarafından hazırlanmış egzersiz oyunlarını da deneyebilirsiniz.

Televizyon karşısında dizlerinizi kaldıra kaldıra koşmak veya boşluğa karşı boks yapmak, ilk başlarda biraz garip hissetmenize neden olabiliyor. Fakat bu duruma kısa zamanda alışıp eğlencenin tadına varmanız kaçınılmaz. Belki sizi profesyonel bir atlete dönüştürmeyecektir; fakat bu oyunlar, spora eğlenceli bir giriş yapmanıza ve vücudunuzu, temel seviye egzersizlere hazırlamakta çok faydalı olacaktır.

Bir süre bu oyunları oynadıktan sonra, siz de atmosferi solumak isteyebilir ve güzel bir günde kendinizi en yakın parka atıp jogging yapmaya başlayabilirsiniz.