Spor

Bowling

631views

Bowling
Bowlinge, Polinezyalılar, Almanlar, İngilizler ve Amerikalılar başta olmak üzere bir çok ülke ve millet bu spora ilgi duymuştur. Ancak durum böyle olunca, oyun standartları üzerindeki karışıklıklar meydana gelmeye başlamıştır.

Bu nedenle uzman bowling oyuncuları 19.yy’da bowling sporunun standart oyun kurallarına ihtiyacı olduğuna karar vererek, 1895 yılında Amerikan Bowling Kongresini oluşturdular.

Bowling diğer spor dallarına göre çok daha basit bir oyun olmasına rağmen bir çok tekniği ve kuralı vardır. Ancak bunlar sadece yarışmalarda ve turnuvalarda kullanılır. Eğlence amaçlı oynandığında ise yapılması gereken uygun ağırlıkta bir top seçmek ve ‘lane’ adı verilen ahşap kulvarda topu yuvarlamaktır. Bu özelliği sayesinde yıllardır popileritesini kaybetmemiş ve milyonlarca insan tarafından binlerce yıldır oynanmaya devam edilmiştir.

Puanlama:
Bir bowling oyununda her oyuncuya dönüşümlü olarak 10 kere sıra gelir ve sırası gelen oyuncu iki atış yaparak tüm pinleri devirmeye çalışır. Oyuncu atış sonrasında tüm pinleri devirmemiş ise sadece devirdiği pin sayısı kadar puan alır. İki atış sonunda elde edilen puanların toplamı bir sonraki puana eklenir.

Tüm pinlerin ilk atışta deviren yani strike yapan ikinci atışını yapamaz ve sıra tekrar kendisine gelinceye kadar hanesine puan yazılmaz. Strike’tan sonraki 2 atışının toplam sonucuna 10 puan eklenir ve önceki puanı ile toplanarak sıradaki boş puan hanesine yazılır.

Oyuncu ikinci atışının sonunda tüm pinleri devirmiş ise spare yapmış demektir. Spare’den sonraki ilk atışında alınan puana 10 eklenerek önceki puanı ile toplanıp sıradaki boş puan hanesine yazılır.

Bowling Terimleri
Lane:Topun yuvarlandığı ahşap kulvar.
Pin: Devrilen lobut şeklindeki kukalar.
Strike(X): İlk atışta 10 pin’i birden devirmek.
Spare(/): İki atışta 10 pin’i birden devirmek.
Gutter (Channel): Lane’lerin iki yanındaki oyuk kanallar.
Split: 1. atış sonunda iki veya daha fazla pinin birbirinden uzak kalması
Frame: Bir set oyunun her 10 tanesinin biri,scoreboard’da buna karşılık gelen kutucuk.
Double: İki kez arka arkaya yapılan strike şeklidir.
Bumper: Lane’lerin iki yanında yükselerek gutter’lara topun düşmesini önleyen sistem.
Faul: Atış sırasında saha önündeki siyah çizgiye basılması halidir. Değerlendirmede puan almaz ve atışınız geçersiz sayılır.
Armswing: Kolun sarkaç hareketi ile topu geriye ve ileriye sallaması.
Miss(-): Topun hiç bir pine çarpmadan geçmesiveya kanala düşmesi halidir.

Spor Türleri

Diyete Başlıyorum .com