Spor

Buz Pateni

631views

Buz Pateni
Artistik Patinaj, Artistik Buz Pateni veya Figür Pateni, müzik, dans ve sporu bünyesinde birleştirir. Bu unsurların bir arada olması nedeniyle son derece estetik ve rafine bir spor dalı olarak kabul edilir.

Figür Pateni özellikle son 30 yılda teknik ve artistik planda büyük bir ilerleme gösterdiği için günümüzde bütün dünyada televizyon naklen yayınları açısından en çok ilgi çeken spor dalı olmuştur. Buz patenini diğer sporlardan ayıran özelliği müzik, dans ve sporu birleştirmesidir. Son derece estetik bir görünümü olan buz pateni en çok ilgi çeken ve sporseverleri ekran başına toplayan sporlardan biridir.

Artistik Buz Pateni yapan sporcuların giydikleri patenler, Buz Hokeyi ve Sürat Pateni sporcularının giydikleri patenlerden farklıdır. Figür patencilerinin patenlerinin altındaki çeliklerin ucunda, frenlemeyi ya da sıçramayı sağlayan altı adet tırtıl vardır.

Artistik Buz Pateni’nin öğrenilmesi, disiplinli ve uzun süreli çalışmayı gerektirir. İyi bir patenci olmak isteyen sporcu adaylarının bıkmadan, yılmadan çalışması ve hemen hemen her gün antrenman yapması gerekir. Buz patencilerinin teknik beceri kazanmak için iyi bir antrenöre olduğu kadar artistik yanlarını geliştirmek için iyi bir de koregrafa ihtiyaçları vardır.

Buz pateni yarışmalarında genellikle dokuz hakem görev yapar. Bu dokuz hakemin dışında bir başhakem, bir de başhakem yardımcısı bulunur. Başhakemin görevi puan vermek değil sadece verilen puanların objektifliklerini denetlemektir. Ayrıca karşılaşılan tüm sorunlarda son kararı veren yine başhakemdir.

Buz Pateni, olimpik ölçü olarak kabul edilen 30 x 60 metrelik buz pistinde yapılır. Yarışmalarda uygulanan kurallar karmaşıktır ve bu kurallar, Buz Pateni’nin evrensel planda en üst organı olan, Uluslararası Paten Federasyonu (ISU) tarafından belirlenmiştir.

Bu spora başlama yaşı; hobi olarak düşünülüyorsa, her yaşta yapılabilir. Bu durumda önemli olan, buzda denge sağlamayı ve kaymayı öğrenmektir. Eğer küçük yaşlardan itibaren başlanırsa; iyi bir sporcu olunabilir. Bunun için 4-5 yaşından itibaren Artistik Buz Pateni’ne başlanmalıdır.

En estetik sporlardan biri olan Buz Patenini yapmak çok keyiflidir. Üstelik bu zarif sporun vücut dengesini geliştirmek ve bacakları güzelleştirmek gibi faydaları da vardır. Yaşınız kaç olursa olsun buz patenini deneyebilir ve mükemmel bir hobi edinebilirsiniz.

Spor Türleri

Diyete Başlıyorum .com