Sağlık

Çörek Otunun Faydaları

679views

Uzakdoğu’da eski çağlardan beri bitkisel ilaç yapımında kullanılan çörek otu, Türk mutfağında da geniş bir kullanım alanına sahip. Eski Mısır’da firavunların mezarlarından bile çörek otu kalıntılarının çıkması, eski insanların, çörek otunun birçok derde deva olduğuna inandığını düşünmek için yeterli bir neden. Pekiyi çörek otu gerçekten de, eski insanların düşündüğü kadar faydalı mı? İşte çörek otunun faydaları.

Anti kanserojen: Çörek otunun içinde bulunan bir maddenin herhangi bir yan etki göstermeden kanserli hücrelerin ölümüne sebep olduğu belirlenmiştir. Bu madde özellikle radyoterapiyle birlikte daha etkin olmaktadır. Ancak uzmanlar, böyle bir tedaviyi doktorunuza danışmadan uygulamamanız konusunda uyarıda bulunuyorlar. Çünkü çörek otunun içindeki bu maddeler ilaçlarla da etkileşime girebilmektedir.

Enfeksiyonları önler: Çörek otu yağı, mikrop ve virüsleri öldürücü özelliklere sahiptir. Bu sayede vücut genelindeki enfeksiyonların giderilmesinde ve engellenmesinde de etkilidir. Hatta çörek otun yağı üzerinde yapılan bazı araştırmalar bu yağın, bağışıklık sistemi hücrelerini düzenleyici özellikleri olduğunu ortaya koymuştur.