Diyet

Kilo vermek için 6 pratik öneri

657views

Sağlıklı beslenme

Aç kalmadan, strese girmeden kilo vermek mümkün! Nasıl mı? “Diyete Başlıyorum” olarak biz, sağlıklı kilo vermeniz için uzmanlarla görüşüyoruz. Sizin için uzman diyetisyen Simge Çıtak’tan, kilo vermek için 6 pratik öneri aldık; hemen okuyun!

Sofranızda çorba olsun

Çorbayı masanızdan eksik etmeyin. Bir kase çorba, bir dilim ekmekten daha fazla hacim kaplar, dolayısıyla daha tok tutar.

Farklı çorbalara şans verin

Mevsiminde toplanan sebze ve baharatların, tamamen doğal bir koruma yöntemi olan kurutma işlemi ile hazırlanmasıyla yapılan tarhana gibi birbirinden farklı lezzetler deneyebilir, kalori yüklemesi yapmadan doyabilirsiniz.

Kalori alımını düşürün

Kaloriyi ve porsiyonları azaltın. Yemeğinizi uzun uzun çiğneyerek yutun ve her yudumda “ben bununla doyuyorum” deyin.

[quote_center]Kilo vermek için yemeğe çorbayla başlayın.[/quote_center]

Soğan ve sarımsak tüketin

Daha önce yağ yakıcı besinler haberimizde açıkladığımız gibi uzman diyetisyen Simge Çıtak da kilo vermek için soğan ve sarımsağı öneriyor. Sarımsak ve soğan tüketiminizi artırın. Bu sebzelerin yapısında bulunan kükürtlü bileşikler, kötü kokmasına rağmen kansere karşı koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir. Hastalıklara karşı harika savaşçılardır.

Sağlıklı yaşam

Bol bol balık yiyin

Haftada iki-üç kez balık tüketin. Kış mevsimi, balık mevsimidir. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri ve deniz ürünlerinde bulunan selenyum minerali, hem kalp damar sağlına dost hem de bağışıklık sistemini güçlendiren maddelerdir.

Mutlaka su için

Daha önce su içmenin faydaları haberimizde açıkladığımız gibi uzman diyetisyen Simge Çıtak da kilo vermek için su içmeyi öneriyor. Metabolik faaliyetlerimizin düzenli ve sağlıklı olabilmesi için su tüketimine dikkat etmemiz gerektiğini unutmayın. Günde ortalama 2 litre su içilmesi yeterli olacaktır.