Sağlık

Çikolatanın Faydaları

621views

Uzmanların çoğu, kararında tüketildiğinde, çikolatanın vücudumuza faydalı olduğu konusunda birleşiyor. Artık çikolata yemek için sağlıklı bahanelerimiz de var. Ancak buradaki “kararında” ifadesinin altını çizmekte fayda var; çünkü az miktarlarda tüketildiği zaman birçok faydası olan çikolata, çok fazla tüketildiğinde de bir o kadar zararlı olabiliyor.

Antioksidan içeriği zengindir: Çikolatanın içinde 300’e yakın değişik madde bulunur ve bunların birçoğu insan vücudunda antioksidan özellik gösterir. Çikolatanın içindeki bazı antioksidanlar oldukça nadir bulunan türdendir.

Kalbe faydalıdır: Çikolatanın anavatanı diyebileceğimiz, İsviçre’de 31000 kadın üzerinde yapılan ve 9 yıl süren bir araştırma, her gün bir porsiyon çikolata tüketen kadınların, kalp krizi geçirme olasılığının, çikolata yemeyenlerin üçte biri kadar olduğunu belirlemiş.

Beyne faydalıdır: Çikolata yemek, kan dolaşımını geçici bir süre için hızlandırır ve bu da beyne giden kan akışını arttırır.

Çikolata yemek mutluluk verir: Çikolata yediğimizde endorfin salgılarız. Bu sayede rahatlamış, sakin ve mutlu hissederiz.

Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur: Çikolatanın içinde şeker vardır; ama aynı zamanda, kan şekerini düzenlemeye destek olan flavonoidleri de içerir. Bu sayede kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.

Dişleri korur: Siyah çikolatanın içinde teobromin adlı bir madde vardır. Bu madde diş minesini güçlendirme özelliğine sahiptir. Yani, eğer ağız hijyeninizi ihmal etmez ve diş bakımınızı aksatmazsanız, çikolata sanılanın aksine, dişleri güçlendirici özelliğe sahiptir.

Cildi, güneşin zararlı etkilerine karşı korur: İngiltere’de yapılan bir araştırmada, 3 ay boyunca günde 1 porsiyon çikolata yiyenlerin cildinin, güneşe dayanıklılığın arttığı gözlemlenmiştir.

Öksürüğe iyi gelir: Bazı araştırmaların gösterdiğine göre çikolata öksürüğe krşı bazı öksürük şurupları kadar etkili olabiliyor.

Ancak unutmayın ki bu faydalı etkiler, günde bir ya da en fazla iki porsiyon çikolata yediğinizde ortaya çıkacaktır. Bir porsiyonun ise en fazla 30 gram olduğu varsayılır.

Bu miktarın üzerinde çikolata yemek kilo almanıza, tip 2 şeker hastalığına, çeşitli kalp damar rahatsızlıklarına yol açabilir.