Sağlık

Çikolatayı Sağlıklı Şekilde Tüketmenin Yolları

734views

Yapılan araştırmalar çikolatanın sağlıklı bir besin olduğunu gösteriyor. Ancak çikolata belli kurallar çerçevesinde tüketilmediğinde, sağlıklı besin olmaktan çıkıp abur cubura dönüşüyor ve sağlığa zarar vermeye başlıyor. Çikolatayı sağlığınıza fayda sağlayacak şekilde tüketmek için gerekli ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Kararında tüketin: “Kararında tüketmek” neredeyse tüm besinler için tavsiye edilir. Pekiyi çikolata için kararında olan miktar nedir? Araştırmalar bunun günde 30gram civarında olduğunu gösteriyor.

Günlük kalori miktarını ayarlayın: Çikolata faydalı da olsa, yüksek kalorili bir yiyecektir. O yüzden gün içinde çikolata yemeye niyetliyseniz, günlük kalori miktarını da ona göre azaltmalısınız. Aksi takdirde kilo almanıza neden olabilir.

Siyah çikolatayı tercih edin: Çikolata yerken, tercihinizi siya veya bitter olarak bilinen çikolata türlerinden yana kullanın. Siyah çikolata hem daha az kalorilidir hem de kakao oranı daha fazladır. Bu sayede kakaonun içindeki faydalı maddelerden daha iyi yararlanırsınız.

Beyaz çikolatadan uzak durun: Beyaz çikolata, kakaodan değil; kakao yağından üretilir. Bu yüzden hem kalorisi siyah çikolataya göre daha fazladır hem de kakaonun içindeki antioksidanların çoğunu içermez. Beyaz çikolata yediğinizde, büyük oranda boş kalori almış olursunuz.

Çikolata yerken tadını çıkartın: Çikolatanın içinde 300’den fazla farklı madde vardır. Tat uzmanlarının tavsiyesine göre; çikolatayı hemen çiğneyip yutmak yerine ağızda evirip çevirmek ve iyice tadına vararak yemek tatmin duygusunu arttırıyor.

Nuga ve dolgulu çikolata yemeyin: Karamel ve nuga gibi dolgu içeren çikolatalar çok yüksek kalorilidir. Bunları tercih etmeyin. Ancak fındık, bademi fıstık, portakal kabuğu gibi dolgular içeren çikolataların kalorisinde çok yüksek fark yoktur.

Çikolata yerken süt içmeyin: Araştırmalara göre çikolata yerken süt içmek vücudumuzun, çikolatanın içindeki birçok faydalı maddeyi sindirmesini engelliyor. Bu yüzden çikolata yerken süt içmeyin.

Bu önerilere kulak verirseniz, çikolatayı, sağlıklı bir yiyecek olarak, hayatınıza dahil edebilirsiniz ve sizin için çikolata, hiçbir zaman yasaklı yiyeceklerden biri olmaz.