Diyet

Deniz Seki 15 kilo verdi!

630views

Romantik şarkıların kadını Deniz Seki, uzun bir süredir fazla kilo problemi yaşıyordu. Kilo vererek hayalindeki vücuda kavuşmak istiyordu ve bu kez sabredip 15 kilo verdi! Acaba, Deniz Seki nasıl zayıfladı?

 

Romantik şarkıların kadını Deniz Seki, fazla kilo problemi yaşıyordu. Kilo vererek hayalindeki vücuda kavuşmak istiyordu ve bu kez sabredip 15 kilo verdi! Acaba, Deniz Seki nasıl zayıfladı? Bize göre Deniz Seki gibi kilo veren insanlar, daha önce bizim de deneyip fazla kilolardan kurtulduğumuz 1 ayda 4 kilo verdiren diyet listesine benzer tarzda besleniyor.

Uzman Diyetisyen Gamze Şanlı Ak alkali diyetin nasıl uygulandığını ve dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

 

Alkali diyetteki amaç; vücudumuza aldığımız alkali oluşturan besinlerin miktarının, asit oluşturan besinlerin miktarından daha fazla olmasını sağlayarak PH seviyesini dengede tutmaktır. Bu diyette seçimler, besinlerin asitlik derecesine göre yapılmaktadır. Yüksek asitli besinlerin potasyum, magnezyum, kalsiyum ve sodyum dengesizliğine sebep olarak bireylerde sağlık risklerini artırdığı öngörülmektedir.

 

Asit ve alkali besinler

 

Asidik besinler; hazır gıdalar, işlenmiş etler, beyaz şeker, şekerli ve gazlı içecekler, kızartmalar, konserveler, hazır meyve suları, cipsler, kömürde pişmiş yiyecekler, beyaz undan yapılmış besinler, rafine edilmiş tahıllar, katı yağlar, peynir, katkı maddeleri, hormonlu ürünler, alkol, kahve, siyah çay, kırmızı et, ton balığı, yapay tatlandırıcılar, turşu…

 

Deniz Seki

 

Düşük asiditeli besinler; inek sütü, balık, nohut, siyah fasulye, keten tohumu, ceviz, kavun, hurma ve nektarindir.

 

Alkali besinler ise; tüm çiğ sebzeler başta olmak üzere, brokoli, salatalık, lahana, maydanoz, balkabağı, avokado, bamya, börülce, ıspanak, kabak, kereviz, domates, badem, fındık, çiğ elma sirkesi, karabuğday, fasulye, soya, kırmızıbiber, ahududu, ananas, armut, böğürtlen, çilek, elma, greyfurt, kayısı, kiraz, mandalina, muz, portakal, şeftali, üzüm gibi taze meyveler, zeytinyağı, balık yağı, baharatlar, tarçın, zencefil, deniz tuzu…

 

Alkali diyet nasıl yapılır?

 

Alkali diyetin temeli; et, süt, şeker, kafein, alkol, yapay ve işlenmiş gıdaları tüketmekten kaçınarak daha fazla taze meyve ve sebze, kuruyemiş tüketerek vücudun PH seviyesini dengede tutmaktır.

 

Bu diyet, sağlıklı beslenme prensiplerini içeriyor gibi görünmekle birlikte özellikle süt, yoğurt, peynir gibi hem protein hem de kalsiyum kaynağı olan besinlerin yeterli düzeyde tüketilmemesine neden olmaktadır. İleriki yaşlar için ciddi kemik ve eklem problemlerine neden olabilir. Meyve ve sebze tüketimine teşvik ettiği için de sağlık için önemli yararları olduğu da söylenebilir. Artılar ve eksiler göz önünde bulundurulduğunda; sağlığınızı koruyabilmek için bazı besinleri kısıtlamak yerine her dönemde süt grubu, et grubu, ekmek grubu, sebze-meyve grubundan yeterli olacak şekilde almaya özen göstermelisiniz.

kilo-vermek-banner