Kişisel Bakım

Nasıl mutlu olunur?

639views

Dertlerin çok fazla olduğunu düşünüyorsunuz. Haklısınız, ateş nereye düşse yakıyor. Hayat hepimizi oldukça zorluyor ve yoruyor. Para kazanmak, mevkii kazanmak, isim kazanmak, itibar kazanmak, dost kazanmak derken, uğraşacak onlarca konu ve başarılacak yüzlerce iş karşımıza çıkıyor.

Dertlerin çok fazla olduğunu düşünüyorsunuz. Haklısınız, ateş nereye düşse yakıyor. Hayat hepimizi oldukça zorluyor ve yoruyor. Para kazanmak, mevkii kazanmak, isim kazanmak, itibar kazanmak, dost kazanmak derken, uğraşacak onlarca konu ve başarılacak yüzlerce iş karşımıza çıkıyor. Bu kadar iş demek, bu kadar gerginlik anlamı taşıyor.

 

Hayatın zorluğu bizi gergin ve mutsuz biri haline dönüştürüyor ancak böyle olması gerekmiyor. Daha mutlu olmanın yolu, biraz daha olumlu bakış açısına sahip olmaktan geçiyor. Bazen biraz gülümseme ve olayların değişik açılarını görebilmek, her şeyi değiştirebiliyor.

 

Yaşadığınız olayların iyi yanını görmeye çalışmak çok önemli. Elbette bazen hiçbir çıkış yokmuş gibi hissedebiliriz ve içinde hiç olumlu bir şey bulamayabilirsiniz. Kendi adıma, her durumun kötü bile olsa, önümdeki daha güzel bir olay için hazırlık olduğu inancını taşımaya çalışıyorum. Bunda da bir hayır vardır diyorum ve öyle olduğuna inanıyorum. O zaman gerçekten daha kolay geçiriliyor zorluklar ve Evren bu inanca uygun hareket ediyor.

 

Mutluluk, siz mutlu olduğunuzda çevrenizde benzer duygulara sahip olan insanlarla artıyor. Kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şey, mutluluğu en az sizin kadar iyi kullanabilen insanlarla dost olmaya ve gergin, sinirli ve umutsuz bakan insanlardan mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışmaktır. Çevrenizde pozitif hisseden ve düşünen insanlarla birlikte olursanız, onların enerjisiyle güzel hislerinizin etkisi artar ve günlük endişelerden ve negatifliklerden daha az etkilenirsiniz. 

 

self-help-2

Mutluluk, kimsenin kucağına hediye gibi verilmiyor. Eğer mutlu olmak istiyorsanız, bunun için sebepler bulmanız gerekiyor. Küçük şeylerden mutlu olmayı öğrendiğinizde, büyük olanlara gitmek daha kolay oluyor. 

 

Örneğin, yoğun bir iş gününde fırsat bulup, 10 dakikalık bir mola verdiğinizde, çok sevdiğiniz o köpüklü Türk kahvesinden içebilmek. Siz bu küçük mutluluğu keyifle yaşayabilirseniz, o enerji yoğun iş temponuzda işlerin daha kolay bitmesini sağlar. İşte size mutlu olmak için bir sebep daha… 

 

Enerjinizi çalan ve sizi mutsuz eden alışkanlıklarınızdan kurtulmaya bakın. Siz zaten eşsizsiniz, sizden sadece bir tane var öyle değil mi? Bir ikiziniz olsa bile, siz yine de bir tanesiniz. O yüzden, başaklarıyla kendinizi kıyaslamayı bırakın. Bu sadece size mutsuzluk getirir. Siz, kendiniz olun ve kendi içinizde daha iyisine ulaşmak için çabalayın. Başkalarının sahip oldukları sizi ilgilendirmez.

 

 

Sevdiklerinizin iyi yaptığı şeyleri takdir edin. Başkalarını takdir etmek, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Onların sahip olduğu güzel şeyleri överseniz, sizin iyi olduğunuz konularda da onların sizi desteklediğini görürsünüz. Sevginizi ve ilginizi paylaşın.

 

 

Meditasyon yapın. Gevşeyin, zihninizi ve bedeninizi boşaltın. Rahatlamak, enerjinizi dengeler. Egzersiz yapmak ve yazmak da güzel alışkanlıklardır ve sizi mutlu eder.

 

 

Gerektiğinde yardım almaktan çekinmeyin. Hangi konuda desteğe ihtiyaç duyuyorsanız, o konunun profesyonellerine ulaşın. Kimse tam değil, siz de değilsiniz. Elbette eksik yanlarınız, kusurlarınız olacak. Kendinizi olduğunuz haliyle sevmeyi öğrenin çünkü ancak o zaman mutlu olabilirsiniz.