Diyet

Diyette kuruyemişler yenir mi?

653views

Diyette Kuruyemiş Kullanımı

Yıllardır, kilo vermek isteyenler, çok yağlı olmaları sebebiyle kuruyemişlerden kaçınmıştır. Özellikle fındık ve cevize, hiçbir diyet listesinde yer verilmemiştir. Ancak, günümüzde, durum böyle değildir. Yapılan araştırmalar ve deneyimler sonucu, diyette kuruyemiş kullanımı tavsiye edilmektedir. Kuruyemişlerin, yağlı olmasına rağmen, kilo verme sürecinde yardımının dokunduğu belirtilmektedir.

badem-ceviz

Glisemik İndeks

Özellikle, Prof. Dr. Canan Karatay, glisemik indeksi düşük besinlerin tüketilmesini tavsiye ediyor. Kuruyemişler de, glisemik indeksi en düşük besinler arasında yer alıyor. Canan Karatay, sabah kahvaltılarında, bir dilim ekmek yerine birkaç tane ceviz yenmesinin, çok daha sağlıklı olacağını ifade ediyor. Karatay’ın diyet programında, ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişlere yer veriliyor. Diyette kuruyemiş kullanımı, Canan Karatay tarafından öneriliyor.

Ara Öğünlerde Kuruyemiş Tüketilebilir

Son yıllarda, diyetisyenler, diyet programlarında ara öğünlerin atlanmaması gerektiğini belirtiyor. Ara öğünlerde ise birkaç ceviz, fındık ya da bademin yenilmesinin, hiçbir zararı olmayacağı, aksine kilo verme sürecini hızlandıracağı söyleniyor. Acıktığınız zaman, yüksek karbonhidratlı besinleri tüketmek yerine, kuruyemişlerden faydalanmalısınız.ceviz-findik

Aşırıya Kaçılmamalı

Ölçülü bir şekilde diyette kuruyemiş kullanımı, diyetinize hiçbir zarar vermeyecektir. Ancak, aşırıya kaçarsanız, doğal olarak, kilo veremezsiniz. Belirli bir miktarın dışına çıkmamalısınız. Gün içerisinde 7 ila 59 gram arası tüketilmesi yeterlidir fakat kilo vermek isteyen kişilerin bu miktarı ayarlaması gerekmektedir.  Günde 60 gramın üzerine çıktığınız takdirde, kilo artışı meydana gelecektir.