DiyetGenelManşet

En iyi yağ yakıcı besinlerle zayıflayın!

667views

elma-zayiflama

Göbek ve basendeki yağları yakmak için mucize besinler vardır. Bilimsel olarak etkisi kanıtlanmış en iyi yağ yakıcı besinler, diyet listenizde sıkça bulunursa hem hızlı hem de sağlıklı kilo verebilirsiniz.

Kolayca bulunabilir, ekonomik fiyatlarla satılan bu en iyi yağ yakıcı yiyecekleri her zaman mutfağınızda tutun ki ani bir yeme veya tatlı krizine karşı hazırlıklı olun. Ayrıca, eğer çalışıyor veya okula gidiyorsanız; önerdiğimiz besinleri saklama kabı, termos ve kavanoza koyup yanınızda götürebilirsiniz.

Tarçın

Tarçının kan şekerini düzenleyici ve tok tutucu özellikleri olduğunu gösteren araştırmalar vardır. Hatta şeker hastalarına bile tavsiye edilen bir yöntem de uygun yiyeceklerin üzerine tarçın serpiştirmektir. Diyet yapanlar arsında yaygın olan başka bir yöntem de tatlı krizini bastırmak için tarçın yemektir. Siz de elma, armut gibi meyveleri, üzerine tarçın serpiştirerek yiyebilir ve tatlı krizlerini atlatarak daha uzun süre tok kalabilirsiniz.

Denenmiş tarçınlı zayıflama çayı tarifi için buraya tıklayınız

Sirke

Sirke çeşitli asitler içerir ve fazlası sindirim sistemine, hatta dişlere zararlıdır. Ama besinlerle, özellikle salatalarla tüketilen sirke yumuşar ve daha zararsız hâle gelir. Zayıflama amacıyla sirkeyi tek başına içmeyin! Yemek öncesinde ya da ardında yenen salataların içine sos olarak dökebilirsiniz. Bu sayede sirke daha uzun süre tok kalmanızı sağlar ve kan şekerinizin dengelenmesine katkıda bulunur.

Ayda 8 kilo verdiren sarımsak kürü için buraya tıklayınız

Sızma zeytinyağı

Zeytinyağının sağlıklı yağlardan biri olduğu konusunda uzmanlar hemfikir. Ama bu, size zeytinyağının kalorisinin düşük olduğunu düşündürmesin. Zeytinyağı da diğer yağlar gibi yüksek kalorilidir. Fakat vücudumuzun her gün belli miktarda yağa da ihtiyacı vardır ve bunu zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarla karşılamak en güvenli yoldur. Yine de tükettiğiniz miktarlar konusunda dikkatli olun.

Etkisi kanıtlanmış zayıflama teknikleri

Salata

Salatalara konan malzemeler bolca lif içerir. Lif ya da posa, sindirim sistemine çok faydalı olmanın yanında tok tutucudur. Üstelik salatalara konan malzemelerin çoğunun kalorisi yok denecek kadar azdır. Yemeklerden önce yiyeceğiniz büyükçe bir kâse salata, daha çabuk doymanızı ve uzun süre tok kalmanızı sağlarken çok az kalori almanıza neden olur. Tabiî ki sosları bunun dışında tutmakta fayda var. Salatalar için hazırlanan soslara ve salatalara eklenen yağların kalorisi yüksektir. Bu yüzden salata sosu olarak limon, sirke ve balzamik sirke gibi ürünleri tercih etmenizde fayda var.

En lezzetli salata tarifleri için buraya tıklayınız

Yumurta

Bazı araştırmalar, yumurtanın tokluk hissini uzattığını gösteriyor. Zaten uzun süredir, yüksek protein içeren gıdaların insanları daha uzun süre tok tuttuğu biliniyordu. Yumurta ise yüksek oranda ve kaliteli protein içeriyor.

Yağ yakıcı yulaflı yumurta tarifi için tıklayınız

Kırmızı acı biber

Kırmızı acı biberin içinde bulunan kapsaisin adlı madde bazı zayıflama haplarında bile kullanılıyor. Sindirim sistemini tahriş edebileceği, hatta ülser gibi hastalıkları tetikleyebileceği düşüncesiyle çoğu uzman bu hapları önermese de, sindirim sisteminde sorun olmayanların acı biber yemesine engel bir durum yok. Kapsaisini doğal yollardan alarak metabolizmanızda kısa süreli de olsa ufak artışlara neden olabilir ve zayıflama sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Zayıflamaya yardımcı baharatlar için tıklayınız

zencefil-cayi-tarifi

Yeşil çay

Yeşil çayın antioksidan özellikleri onu, sağlıklı yaşam konusuna özen gösterenlerin ilgi odağı yapıyor. Ancak yeşil çayın özellikleri bu kadarla sınırlı değil. Yeşil çayın, metabolizma üzerinde hızlandırıcı etkisi var. Özellikle egzersize başlamadan yarım saat veya bir saat önce içilen yeşil çay, yağ yakımında belli bir oranda artış sağlıyor.

Ödem atıcı yeşil çaylı karışım tarifi için tıklayınız

Badem

Bademim kalorisi yüksektir ve belli oranda yağ içerir. Ama içerdiği yağ asitleri sağlıklı yağ asitlerinden olan omega-3’tür. Özellikle kalp damar sistemine faydalı olan bu yağ asidine vücudumuzun ihtiyacı vardır. Ayrıca bademin tok tutucu özellikleri de vardır. Yapılan bazı araştırmalarda, düzenli olarak az miktarda badem yiyenlerin daha hızlı kilo verdiği gözlenmiştir.

Badem gibi kilo verdiren yiyecekler için tıklayınız