Diyet

Neden şişmanladığınızı biliyoruz!

625views

Beyinde tatmin edilmeyi bekleyen bölge size “acıktım” mesajı gönderir ancak her defasında yemek için acıktığını söylemez! Ancak siz, vücudunuzun verdiği tepkileri henüz çözemediğiniz için ona ancak yemek verirsiniz; sonunda da kilo alır, yağlanırsınız. 

Beyinde tatmin edilmeyi bekleyen bölge size “acıktım” mesajı gönderir ancak her defasında yemek için acıktığını söylemez! Ancak siz, vücudunuzun verdiği tepkileri henüz çözemediğiniz için ona yemek verirsiniz; sonunda da kilo alır, yağlanırsınız. Kararlı olduğunuz zamanlarda ise beyniniz “acıktım” dese de onu duymamazlıktan gelmeye çalışırsınız; sonunda sinirlenip öfkelenirsiniz ve neredeyse ‘böyle diyet olmaz olsun’ diyerek her zamankinden daha fazla yersiniz. Her iki durum da başınıza geldi, değil mi? Hadi, itiraf edin: sizin gibi binlerce insan var!

 

Tamam, şimdi gerçeklerle yüzleştik; bu soruna nasıl çözüm bulacağız ona bakalım:

 

Açlık ve susuzluk hissi, beynimizdeki aynı bölümü tarafından algılanır ve beynimiz bu iki hissi birbirine karıştırır. Bu yüzden kimi zaman, susadığımız hâlde, aç olduğumuzu zanneder ve yemek yeriz. Bu da gereksiz kalori alımına neden olarak, kilo vermemizi zorlaştırır, hatta kilo almamıza neden olur.

 

Böyle durumlarda yanılgıya düşüp gereksiz yere fazladan kalori almamak için en emin yol, su ihtiyacınızı karşıladığınızdan emin olmaktır. En son su içtiğiniz saatle en son yemek yediğiniz saati kıyaslamak da iyi bir yöntemdir. Hangisinin üzerinden daha çok zaman geçmişse, büyük ihtimalle ona ihtiyacınız vardır. Eğer en son ne zaman su içtiğinizi hatırlamıyorsanız, iki bardak su için ve 15 dakika kadar bekleyin. Eğer hâlâ aç hissediyorsanız, artık bir şeyler yemenin vakti gelmiş demektir.

 

Aynı yöntemi, sıkıntıdan yemek yeme ihtiyacı hissetiğiniz zamanlarda da uygulayabilirsiniz. Böylece fazladan kalori alımını engellemiş ve kilo verme sürecinizi kolaylaştırmış olursunuz.

zayiflama-banner